Dziś (10 listopada) w Urzędzie Miasta Ciechanów odbyło się spotkanie Ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza, mera miasta Chmielnicki Oleksandra Symczyszyna i prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego. W ratuszu przekazano kolejną pomoc dla miasta partnerskiego. W dziesiątym już transporcie z Ciechanowa do Chmielnickiego pojadą agregaty prądotwórcze, drony i sprzęt medyczny.

Ciechanów był pierwszym z polskich samorządów, który już w dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę (24 lutego) zorganizował zbiórkę pomocy humanitarnej i od razu przekazał ją do miasta partnerskiego na terytorium Ukrainy – Chmielnickiego. Od tamtej pory miasto zorganizowało dziewięć transportów. Dziś (10 listopada) z Ciechanowa wyjedzie kolejna partia pomocy dla walczącej Ukrainy.

23 agregaty prądotwórcze, 3 drony i 33 apteczki pierwszej pomocy przekazał prezydent Krzysztof Kosiński merowi Chmielnickiego podczas zorganizowanej w ratuszu konferencji prasowej z udziałem ambasadora Ukrainy Wasyla Zwarycza.

– Dzisiaj w Ukrainie mamy niestety barbarzyńską agresję rosyjską. Reżim putinowski obnażył swoją nagość i moralne dno, a my ze swojej strony zyskaliśmy dumę narodową i zyskaliśmy prawdziwych przyjaciół, którymi jest przede wszystkim Polska i nasi braci i siostry Polacy. Ja wierzę w to, że dzięki Państwa wsparciu i dzięki Państwa pomocy my zwyciężymy – powiedział ambasador Wasyl Zwarycz i podkreślił: – Chociaż Ciechanów nie jest największym miastem w Polsce, to jego mieszkańcy mają ogromne serca, w których mamy też miejsce my, jako naród ukraiński, walczący o naszą wolność i niepodległość. Każdy mieszkaniec Ciechanowa jest dla nas bohaterem. Dziękujemy za Waszą pomoc.

Organizację dotychczasowych transportów z pomocą humanitarną inicjowali włodarze miast partnerskich – prezydent Krzysztof Kosiński i mer Oleksander Symczyszyn, którzy pozostają w stałym kontakcie. Na ich apele w Ciechanowie pozytywnie odpowiedzieli mieszkańcy, przedsiębiorcy, samorządy w Polsce i za granicą, spółki miejskie i jednostki podległe miastu, placówki ochrony zdrowia, placówki oświaty, organizacje pozarządowe i wolontariusze.

– Na ręce prezydenta Ciechanowa składam podziękowania dla samorządu miasta i wszystkich ciechanowian, którzy wspierają nas w walce. Dziękuję za opiekę nad mieszkańcami Chmielnickiego i innych ukraińskich miast. Za przyjęcie naszych dzieci do Waszych szkół. To daje nam wsparcie w walce z rosyjskim okupantem. Potrzebujemy też pomocy materialnej, bo Rosjanie dewastują i niszczą nasz kraj w niewyobrażalny i nieludzki sposób – podkreśli podczas spotkania w Urzędzie Miasta Ciechanów mer Chmielnickiego Oleksander Symczyszyn.

W poprzednich transportach z Ciechanowa do Chmielnickiego pojechały 73 najwyższego standardu profesjonalne krótkofalówki z systemem szyfrowania o wartości ponad 200 tys. zł, żywność, materiały higieniczne i medyczne, drony, noktowizory dla obrony cywilnej Chmielnickiego, 54 agregaty prądotwórcze, karetka pogotowia przekazana przez władze Mazowsza i karma dla zwierząt – podopiecznych ośrodka szkolenia psów do pracy w ukraińskich służbach celnych.

– Wiemy, że Miasto Chmielnicki stało się w ostatnich tygodniach celem ataków. Wiemy, że jest atakowana infrastruktura energetyczna. Wiemy, że mogą występować problemy z prądem. Dlatego też przekazujemy dziś m.in. agregaty prądotwórcze. Konkretnie, namacalnie kolejny już raz wspieramy z lokalnego poziomu Ukrainę. Jesteśmy soldiarni i gwarantuję jedno – nie zmęczymy się pomaganiem – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Uchodźcy, którzy byli zmuszeni podjąć decyzję o opuszczeniu swoich domów i  bliskich znaleźli bezpieczne schronienie w Ciechanowie. Ratusz i mieszkańcy aktywnie współpracując od pierwszego dnia wojny organizowali miejsca zakwaterowania dla obywateli Ukrainy. Miasto na ten cel przeznaczyło zarządzany przez MOSiR Hotel Olimpijski. Wielu ciechanowian zaoferowało miejsca zamieszkania we własnych domach i mieszkaniach. Szybką i efektywną organizację wsparcia w tym zakresie umożliwiła m.in. infolinia uruchomiona w Urzędzie Miasta, dedykowana osobom chcącym zapewnić zakwaterowanie, ale również świadczyć bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, pedagogiczną, medyczną, tłumaczom czy zainteresowanym przekazaniem wsparcia materialnego.

Miasto Ciechanów jako pierwsze w Polsce udzieliło pomocy właścicielom prywatnych lokali i budynków, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Osoby te mogą korzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości za cały 2022 rok.

Dzieciom bezzwłocznie zapewniono miejsca w szkołach i przedszkolach publicznych. Do miejskich placówek uczęszcza już 134 dzieci uchodźców. Zapewniana jest im też pomoc w integracji i nauce języka polskiego, dostęp do książek, które przetransportowano z biblioteki w Chmielnickim oraz możliwość korzystania z zajęć sportowych, edukacyjnych i rekreacyjnych.

W Ciechanowie uruchomiono też Punkt Pomocy Humanitarnej, gdzie uchodźcy mogli bezpłatnie otrzymać ubrania, obuwie i środki czystości. Jego działalność wsparli współpracujący z miastem wolontariusze oraz MOSiR.

Podsumowaniem wszystkich dotychczasowych wysiłków oraz działań jest wydanie książki: „Ciechanów Ukrainie”. Opisuje ona szeroko wszystkie lokalne inicjatywy. Jest wyrazem wdzięczności dla mieszkańców za okazywaną Ukraińcom pomoc i wsparcie. Książka prezentuje również historie kilkunastu uchodźców, którzy schronienie przed wojną znaleźli właśnie w Ciechanowie.

Ambasador Zwarycz wręczył prezydentowi Ciechanowa pamiątkowy dyplom w uznaniu szczególnego zaangażowania na rzecz rozwoju polsko-ukraińskiego partnerstwa oraz serdeczność, solidarność i wsparcie udzielane Ukrainie.

Skip to content