Projekt zostanie zrealizowany w ramach współpracy Ciechanowa z francuskim miastem partnerskim Meudon. Spektakl poświęcony romantykowi Cyprianowi Kamilowi Norwidowi będzie można obejrzeć 9 października w Opinogórze w dwóch językach: polskim i francuskim. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Spektakl przygotowany specjalnie na tę okazję przez artystów z Polski i Francji będzie można obejrzeć na żywo 9 października (sobota) o godz. 16.00 w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Z uwagi na nadal obowiązujące obostrzenia związane z epidemią liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie pod nr tel. 23 671 70 25.

Dyrektorem artystycznym spektaklu i jego reżyserem jest Laurent Lo Schuh. Za haiku, tłumaczenie i wybór wierszy odpowiada Krzysztof A. Jeżewski. Tkanina artystyczna: Camille Barberi. Podczas spektaklu zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Michała Świerzyńskiego i Szymona Laksa. Wystąpią: Daria Aymé-Martin Birczyńska (śpiew liryczny), Justyna Chmielowiec (fortepian), Aurélie Imbert (recytacja i ruch sceniczny), Laurent Lo Schuh (recytacja i ruch sceniczny) oraz Henryk Kamiński.

Projekt powstał przy współpracy miast partnerskich Ciechanów-Meudon z inicjatywy Julity Buloc, Prezesa Stowarzyszenia Przyjaźni Francusko-Polskiej w Meudon. Jego realizację wspiera także „Compagnie De Lo De Là / Scènes Sans Frontières”. Został objęty patronatem Instytutu Polskiego, Ambasady Polskiej i Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Partnerstwo Ciechanowa i Meudon zawiązano w 1972 r. W II połowie lat 90-tych Julita Boulc założyła Stowarzyszenie Przyjaźni Francusko-Polskiej Sekwana–Łydynia, które promuje wymiany edukacyjne, kulturowe i sportowe pomiędzy Polską i Francją. Stowarzyszenie organizuje m.in. wymiany i pobyty grup (folklorystycznych, chórów, artystów, malarzy, pisarzy, a także licealistów, studentów czy sportowców), wystawy fotograficzne i plenerowe, imprezy artystyczne, kulturalne i historyczne.

W ramach partnerstwa miast odbyły się m.in. „Tydzień Polski” w Meudon w 2003 r., wystawa „Żydzi w burzliwym okresie 1914-1918″ zorganizowana w 2019 r. w Ciechanowie czy spektakl „Wierzba Mazowiecka” wystawiany w Ciechanowie, Meudon i Paryżu w latach 2018-2019.

Skip to content