W tym roku rowery wypożyczono ponad 30 tys. razy. To prawie 40% więcej niż w ubiegłym roku. Ciechanowianie i turyści spędzili ponad 11 tys. godzin na rowerach miejskich. Sezon trwał od kwietnia do końca października. Z rowerów miejskich w Ciechanowie korzysta już ponad 6,5 tys. osób.

W tym sezonie padł rekord popularności jednośladów – wypożyczono je 30 841 razy. Najczęściej rowery wypożyczano w miesiącach letnich: czerwcu, lipcu i sierpniu (odpowiednio 6 697, 6 047 i 5 077 pobrań). Średni czas wypożyczenia trwał 21 minut.

Mieszkańcy i turyści najczęściej wypożyczali rowery w niedziele i poniedziałki. Najwięcej pobrań zanotowano na stacjach: Ratusz, Armii Krajowej oraz przy krytej pływalni MOSiR. Duża liczba wypożyczeń miała miejsce też na stacjach przy ul. Powstańców Wielkopolskich oraz na placu Kościuszki.

W kolejnych dniach rowery będą systematycznie zabierane do przechowania na okres zimowy przez odpowiedzialną za funkcjonowanie systemu firmę Nextbike Polska. Przejdą też przeglądy.

Rowery miejskie dla mieszkańców i turystów udostępniono w 2018 r. W trakcie pilotażu, trwającego od sierpnia do października 2018 r. w systemie zarejestrowało się blisko 1 700 użytkowników, którzy dokonali łącznie 6 865 wypożyczeń.

Po udanym pilotażu system wdrożono na stałe. W 2019 r. został rozbudowany do 9 stacji. W ciągu czterech miesięcy działania w Ciechanowie samoobsługowego systemu rowerów publicznych jednoślady wypożyczono ponad 24 tys. razy. Wtedy też zarejestrowało się najwięcej nowych osób (ponad 2 tys.).

W 2020 r. system został uruchomiony w terminie późniejszym niż zakładano, co wynikało z przepisów wprowadzonych przez rząd. Mimo ograniczeń związanych z pandemią CRM zanotował blisko 22 500 wypożyczeń. W czerwcu do systemu dołączono nową, 10-tą już stację, zlokalizowaną na terenie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Do 96 powiększono też liczbę dostępnych rowerów.

Za wdrożenie i obsługę Ciechanowskiego Roweru Miejskiego odpowiada wyłoniona w drodze przetargu firma Nextbike Polska. System umożliwia bezobsługowe wypożyczanie jednośladów przez całą dobę – we wszystkie dni tygodnia w sezonie. Rowery można wynajmować bezpłatnie do 20 minut. Maksymalny czas wynajmu to 12 godzin. Część pojazdów została wyposażona w specjalne foteliki, które służą do przewozu dzieci. Dostępne są też rowery typu dziecięcego (korzystanie z nich jest możliwe tylko pod nadzorem prawnego opiekuna, posiadającego konto w systemie CRM) oraz tandemy.

Skip to content