Ponowne otwarcie już 4 maja. Na zwiedzających czeka technologiczna nowość. Park Nauki Torus stał się pierwszą placówką tego typu w Polsce, w której pojawił się interaktywny ekran mgłowy. Już można rezerwować bilety.

Czas zamknięcia parku w czasie rządowych ograniczeń wobec pandemii wykorzystano, aby wzbogacić i atrakcyjnić ofertę dla mieszkańców oraz turystów.

Na wystawie stałej w Parku Nauki Torus będzie można zobaczyć na żywo, dotknąć i wypróbować jedno z najnowszych rozwiązań technologicznych współczesnego świata multimediów.

Park Nauki Torus jest pierwszą taką instytucją w Polsce, w której zainstalowano ekran mgłowy umożliwiający interaktywne kształtowanie jego zawartości. To rozwiązanie oparte na opatentowanym pomyśle polskiej firmy specjalizującej się w wyświetlaniu hologramów.

Ekran to ponad 5 m2 powierzchni, która w całości wykorzystywana jest do interakcji z użytkownikiem. Urządzenie pozwala na wyświetlanie obrazów w powietrzu na bardzo cienkiej warstwie suchej mgły. Rozwiązanie to pozwala widzowi przechodzić przez ekran, dotykać go, a przede wszystkim wchodzić z nim w interakcje i poprzez dotyk mieć wpływ na to, co wyświetla.

 Park Nauki Torus to idealne miejsce do upowszechniania nowoczesnych technologii, które będą zmieniać świat w najbliższej przyszłości. Chcemy oferować nie tylko turystom, ale przede wszytkim młodym mieszkańcom miasta możliwość konfrontacji z takimi rozwiązaniami, które inspirują i zachęcają do nauki –  powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Dzięki projekcji na mgle można dokładnie obejrzeć konstrukcję wieży ciśnień i samodzielnie przekręcić jej wizualizację tak, aby zajrzeć do Torusa z góry. Wśród dostępnych dla turystów aplikacji znajdują się też interaktywne gry oraz możliwość obejrzenia fotografii i filmów o mieście. Starsze dzieci będą mogły bez użycia dodatkowych kontrolerów budować wirtualny rurociąg, a młodsze zbierać na czas multimedialne słoiczki z ratuszowym miodem.

Urządzenie zainstalowane na wystawie stałej można obejrzeć indywidualnie lub w grupach.

Powracające do szkół dzieci będą mogły korzystać z oferty edukacyjnej przygotowanej dla grup zorganizowanych. Wycieczki do parku nauki są organizowane w porozumieniu z nauczycielami i opiekunami. Ich program może być dostosowywany do indywidualnych preferencji.

Poza zwiedzaniem wystawy, na której znajduje się m.in. interaktywny ekran mgłowy, uczestnicy zajęć mogą brać udział w warsztatach z zakresu chemii, fizyki, biologii. Dla najmłodszych (dzieci w wieku od 5 do 15 lat) park proponuje zajęcia „Klubu małego AlCHemika”, na których mogą zamienić się w prawdziwych badaczy i odkrywać świat zaczarowanej chemii. Grupy przedszkolne i klasy I-III mogą przyjechać na wycieczkę i zobaczyć tęczę w probówce, doświadczenia o właściwościach cieczy czy tajemniczy gaz. Dla klas 4-6 ciekawe będą warsztaty fizyczne, m.in. o właściwościach magnetycznych cieczy, bawnikach i chromatografii, czy życiu pod mikroskopem. Dostosowane do wieku dzieci są też zajęcia dla najstarszych klas szkół podstawowych. W ofercie są warsztaty o kodzie DNA czy odczynach roztworów.

Aby ułatwić transport dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli na terenie miasta możliwa jest organizacja indywidualnych dojazdów autobusami ZKM dla grup z Ciechanowa. Aby skorzystać z tej oferty należy skontaktować się z kasą Parku Nauki Torus (tel. 23 674 93 13).

Osoby indywidualne mogą rezerwować bilety online poprzez stronę www.parknaukitorus.pl lub telefonicznie (tel. do rezerwacji: 23 674 93 13).

Park będzie czynny od wtorku do piątku w godzinach 9.00-17.00, a w weekendy od 10.00 do 18.00.

Zgodnie z obecnymi obostrzeniami, funkcjonująca na terenie Parku Nauki Torus kawiarnia prowadzi sprzedaż wyłącznie na wynos. Cafe Pitagoras otworzy swój ogródek restauracyjny 15 maja. Od 29 maja, będzie można skorzystać z oferty kawiarni wewnątrz.

 

 

Skip to content