22 sierpnia o godz. 18.00 na zielonym terenie przy Parku Nauki Torus wystąpią śpiewacy operowi i 16-osobowa Warsaw Impressione Orchestra. Muzycy wykonają m.in. Suitę Orkiestrową nr 2 h-moll J.S. Bacha. Przed południem odbędą się też warsztaty dla dzieci o fraktalach. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Park Nauki Torus, będąc częścią ogólnopolskiego projektu „SPIN-aj naukę”, organizuje w niedzielę 22 sierpnia dzień pod hasłem „Sztuka matematyki”.

O godzinie 11.00 i 12.30 odbędą się warsztaty dla dzieci. Ich uczestnicy dowiedzą się czym są fraktale oraz co te obiekty samopodobne mają wspólnego ze sztuką.

Popołudniu o godz. 18.00 w plenerze pod wieżą ciśnień wystąpi szesnastu muzyków Warsaw Impression Orchestra. W ich wykonaniu zabrzmią m.in. Suita Orkiestrowa nr 2 h-moll, Kantata chłopska i Kantata o kawie. Będą towarzyszyli 3 śpiewakom operowym: Milenie Lange (sopran), Adamowi Zdunikowskiemu (tenor) i Jarosławowi Brękowi (bas-baryton). Orkiestrę poprowadzi Jakub Zwierz. Koncert poprowadzi Andrzej Krusiewicz, który przybliży słuchaczom sylwetkę kompozytora i opowie o elementach wspólnych muzyki J.S. Bacha i matematyki.

– Zaplecze Parku Nauki Torus pozwala nam na nieszablonowe przekazywanie wiedzy z różnych dziedziń, stąd pomysł, aby wydarzenie muzyczne w ramach „Sztuki matematyki” zorganizować w plenerze. Muzyka autorstwa J.S. Bacha została wybrana jako motyw przewodni koncertu nieprzypadkowo. Jest ona najczęściej przytaczanym przykładem odwzorowania własności samopodobieństwa i skalowania w muzyce, czyli przełożenia matematycznych wzorców na sztukę – powiedziała kierująca Parkiem Nauki Torus Marzena Lentowszczyk.

Koncert jest jednym z najważniejszych spośród wydarzeń, które Park Nauki Torus od kilku miesięcy realizuje ze Stowarzyszeniem Społeczeństwo i Nauka SPiN oraz 11 instytucjami działającymi w kraju. Projekt „SPINaj naukę” ma na celu popularyzację i upowszechnianie dokonań naukowców w Polsce. Jest efektem współpracy Parku Nauki Torus m.in. z Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacją Uniwersytet Dzieci i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Wydarzenia w ramach projektu dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Skip to content