Róże marathon przy ul. Parkowej, zmiana oblicza skweru T. Kościuszki, kolejne nasadzenia drzew, pnącza na ekranach akustycznych przy ul. Armii Krajowej, ul. J. Fetlińskiej oraz al. Niepodległości. To zadania, które nie tylko poprawią estetykę, ale także mikroklimat w Ciechanowie. Miasto pozyskało na ich realizację 200 tys. zł z budżetu Mazowsza.

Decyzja o przekazaniu dofinansowania dla miasta w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 zapadła dziś (18 maja) podczas obrad Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

– Zrealizujemy kolejny zielony projekt w Ciechanowie, dzięki któremu zarówno osiągniemy cele środowiskowe, jak i uczynimy otaczającą nas przestrzeń bardziej przyjazną i po prostu ładniejszą. Odbiór takich działań jest niezwykle pozytywny ze strony mieszkańców, dlatego z pewnością będziemy nadal je kontynuować – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński

Wzdłuż ul. Parkowej zasadzonych zostanie 1820 szt. sadzonek róży marathon. Planowana łączna powierzchnia do obsadzenia wynosi 455 m2. Róża marathon jest to szczególnie obficie kwitnąca odmiana róży okrywowej. Charakteryzuje się długim okresem kwitnienia (od początku czerwca do końca października), nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, zatem nadaje się doskonale do nasadzeń naturalistycznych.

Jeszcze w tym roku nowa zieleń zmieni też oblicze placu T. Kościuszki w centrum miasta. Nasadzone będą drzewa i krzewy, m.in. długo kwitnąca (czerwiec-wrzesień) hortensja i inne rośliny wieloletnie. Uzupełnienie aranżacji placu stanowić będą nasadzenia ozdobne bylin. Część trawników podlegać będzie ich ponownemu założeniu, pozostałe w celu odświeżenia zostaną poddane wertykulacji oraz aeracji.

Na rondzie Wincentego Witosa zasadzonych zostanie blisko 400 fiołków motylkowatych. W latach ubiegłych roślinami wieloletnimi obsadzono wszystkie ronda na terenie miasta.

Ekrany akustyczne przy ul. Armii Krajowej, ul. J. Fetlińskiej i al. Niepodległości obsadzone będą pnączami. 514 sadzonek ozdobi ekrany na długości 771 m. Warto zaznaczyć, że zadanie to ma nie tylko wymiar estetyczny, ale także ekologiczny  każdy metr kwadratowy ekranu akustycznego pokrytego roślinnością może wyeliminować z powietrza nawet kilka gramów pyłów w ciągu dnia.

Cały projekt wykona w ramach polecenia Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Ciechanowie. Wszystkie nasadzenia będą wykonywane w okresie od maja do końca października 2021 r.

Skip to content