Na trzech przejściach dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z ul. Harcerską zamontowane będą dodatkowe urządzenia poprawiające widoczność i zwiększające bezpieczeństwo. Miasto pozyskało 240 tys. zł na realizację zadania.

W planach miasta jest montaż tak zwanych aktywnych przejść dla pieszych, które skupią większą uwagę kierowców m.in. poprzez dostrzegalny sygnał świetlny w momencie, gdy pieszy zbliża się do pasów. Poprawa bezpieczeństwa na przejściach obejmuje też wykonanie dodatkowego oznakowanie pionowego i poziomego oraz doświetlenie zebr.

Miasto ogłosi postępowanie przetargowe w celu wyłonienia projektanta i wykonawcy prac. Montaż rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i widoczność pieszych dla kierowców nastąpi w przeciągu roku.

W Ciechanowie najwięcej wypadków oraz kolizji występuje na ulicy Armii Krajowej. Do największej liczby zdarzeń dochodzi na odcinkach dwupasmowych przy skrzyżowaniu z ul. Harcerską, gdzie pieszy po wejściu na przejście jest słabo widoczny w sytuacji gdy np. zasłania go samochód dostawczy, autobus czy pojazd ciężarowy. Kierowcy muszą też zachować szczególną ostrożność z uwagi na biegnącą wzdłuż ul. Armii Krajowej ścieżkę rowerową. Konieczność zwiększenia widoczności pieszych jest szczególna po zmroku oraz w sezonie jesienno – zimowym.

Pozyskane przez miasto z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2021 r. środki stanowią 80% przewidywanego kosztu realizacji zadania, który jest szacowany na około 300 tys. zł.

W tym roku z własnych środków miasto zamontowało dodatkowe oświetlenie na 4 przejściach przy ulicach: Pułtuskiej 33/33a, Płońskiej 101, Płońskiej 129 oraz 3 Maja na wysokości parku.

Jeszcze w tym roku 9 nowoczesnych przejść dla pieszych zostanie zamontowanych na ul. 17 Stycznia i ul. Wojska Polskiego. Zebry na drogach wojewódzkich będą wyposażone w lampy doświetlające, lampy ostrzegawcze nad znakiem D-6 i czujniki ruchu. 5 z nich jest zlokalizowanych w ciągu ul. 17 Stycznia przy: skrzyżowaniu z ul. Gostkowską, skrzyżowaniu z ul. Gabriela Narutowicza, I Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Krasińskiego i skrzyżowaniu z ul. Letnią (2 przejścia). 4 kolejne znajdują się w ciągu ul. Wojska Polskiego (przy skrzyżowaniu z ul. Kącką, przy Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego, przy skrzyżowaniu z ul. Nadrzeczną oraz przy skrzyżowaniu z ul. Śląską).

Skip to content