Park Nauki Torus przy wieży ciśnień i Kamienica W 18 w Ciechanowie maja szansę na nagrodę. Trwa głosowanie internautów na najlepszy projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich. Mieszkańcy sami ocenią, która z inicjatyw na Mazowszu najbardziej zasługuje na tytuł Lidera Zmian 2023.

Do końca października trwa głosowanie w plebiscucie #eFEktUE. Każdy może oddać głos na projekt, który jego zdaniem najbardziej zasługuje na nagrodę. Dla Ciechanowa to szansa, aby zawalczyć o tutuł Lidera Zmian 2023 r.

Plebiscyt internautów przesądzi o przyznaniu nominacji dla najciekawszych projektów, których realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. z danego subregionu Mazowsza. Subregionów jest dziewięć: ciechanowski, ostrołęcki, płocki, radomski, siedlecki, Warszawa, warszawski wschodni, warszawski zachodni i żyrardowski.

Aby zagłosować na projekt, który umożliwił zmianę oblicza wieży ciśnień, budowę Parku Nauki Torus oraz rewitalizację zabytkowej kamienicy przy ul. Warszawskiej w Ciechanowie wystarczy wejść na stronę internetową https://liderzmian.eu/projekty-2021/subregion-ciechanowski/wieza-cisnien-z-parkiem-nauki-torus-oraz-kamienica-i-klubokawiarnia-w18-w-ciechanowie-stare-nowe-obiekty-w-przestrzeni-miasta/ i oddać swój głos. Jedna osoba może zagłosować raz dziennie na jeden projekt w ramach każdego subregionu.

Ciechanowska wieża ciśnień (wraz z parkiem nauki) znalazła się już wśród dziesięciu Top Inwestycji Komunalnych nagrodzonych w konkursie organizowanym przez serwis portalsamorzadowy.pl (w głosowaniu internautów zdobyła trzecie miejsce), choć jeszcze kilka lat temu losy tego unikalnego obiektu techniki, wybudowanego w 1972 r. były bardzo niepewne. Pomimo głosów społecznych opowiadających się za zburzeniem obiektu, samorząd Ciechanowa podjął się jednak realizacji inwestycji ratującej zabytek. Obok wieży, ze środków własnych miasto wybudowało dwukondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na park nauki

Podobnie było z zabytkową kamienicą, wyłączoną z użytkowania i zagrażającą bezpieczeństwu w samym centrum Ciechanowa. Rewaloryzacja i modernizacja z adaptacją budynku została przeprowadzona zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. W obiekcie zlikwidowano bariery architektoniczne, wdrożono innowacyjne rozwiązania z oświetleniem energooszczędnym, kamienicę podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zachowano zabytkowy piec piekarni, który aktualnie jest elementem wystroju wnętrza. Po modernizacji na powierzchni ok. 500 m² prowadzona jest działalność kulturalno-edukacyjna obejmująca następujące funkcje: pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta, Klub Seniora, ogólnodostępna klubokawiarnia i galeria artystyczna, działa też Klub Młodego Odkrywcy.

Konkurs odbywa się patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego i Komisji Europejskiej. Finał plebiscytu odbędzie się 25 listopada 2021 r. podczas 11. Forum Rozwoju Mazowsza. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej https://liderzmian.eu/.

Skip to content