Od 1 czerwca mieszkańcy i przyjezdni będą mogli korzystać z elektrycznych hulajnóg. 40 pojazdów zostanie zlokalizowanych w dwudziestu jeden specjalnie wyznaczonych miejscach. Tylko tam możliwe będzie rozpoczęcie i zakończenie wynajmu e-hulajnogi. Zminimalizuje to problem porzucania pojazdów w dowolnym miejscu, występujący w innych miastach. Usługa jest płatna, a miasto nie ponosi kosztów bieżącego funkcjonowania systemu wypożyczeń.

Elektryczne hulajnogi dają możliwość czerpania radości z jazdy bez większego wysiłku. Ten coraz bardziej popularny w wielu miastach środek transportu wybiera nie tylko młodzież, ale także dorośli, którzy dbają o środowisko. Hulajnoga nie generuje spalin, jest poręczna i można się nią sprawnie przemieszczać.

Od 1 czerwca hulajnogi napędzane prądem pojawią się przy stacjach Ciechanowskiego Roweru Miejskiego, tj. ul. Powstańców Wielkopolskich, Armii Krajowej (przy ul. Św. Anny i ul. Rzeczkowskiej), ul. Mleczarskiej (stacja PKP), na Placu Kościuszki, obok Hali Targowej „Bloki”, na placu Jana Pawła II, przy ul. 17 Stycznia (MOSiR), ul. Gostkowskiej (cmentarz) i kąpielisku Krubin.

Pojazdy będzie można wypożyczyć również poza stacjami roweru miejskiego: na ul. Sienkiewicza (przy kolejce wąskotorowej, w pobliżu dawnego dworca PKS), na ul. Warszawskiej (okolice fontanny), przy Parku Nauki Torus, na placu Piłsudskiego, na ul. Armii Krajowej (od strony ul Batalionów Chłopskich), przy Rondzie Sybiraków, w okolicach nowego parku przy ul. Augustiańskiej, na skrzyżowaniu ul. Niechodzkiej z ul. Mazowiecką, na skrzyżowaniu ul. Wyrzykowskiego i ul. Kopernika. Nowe środki lokomocji będą też dostępne przy placach zabaw na ul. Wesołej i ul. Harcerskiej oraz obok skrzyżowania ul. Zielonej, ul. Bony z ul. Parkową.

Jeździć będzie można 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Aby wypożyczyć jedną z 40-tu hulajnóg wystarczy pobrać aplikację Hulaj na telefon (dla Android oraz iOS) i założyć konto. Po zasileniu Rachunku Użytkownika przy użyciu Płatności Mobilnej (PayU) lub dodaniu karty płatniczej, aplikacja umożliwia znalezienie na mapie najbliższej dostępnej hulajnogi. Konieczne jest połączenie urządzenia mobilnego z Internetem oraz włączenie funkcji GPS.

Po zeskanowaniu za pomocą telefonu kodu QR na hulajnodze następuje aktywacja pojazdu. Przed odblokowaniem pojazdu należy sprawdzić stan naładowania baterii. Warto też przetestować sprawność hamulca. Za pomocą jednego telefonu i jednego konta Hulaj można wynająć nawet 2 pojazdy.

Limit pracy baterii wyświetlany jest w Aplikacji Mobilnej. Po zakończeniu jazdy należy pozostawiać hulajnogę wyłącznie w jednym z wyznaczonych na terenie miasta punktów, przeznaczonym dla hulajnóg.

Hulajnogę wypożyczyć może każda osoba pełnoletnia. Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 lat mogą korzystać z hulajnóg za zgodą opiekunów. Powinny ponadto posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

System wdraża w mieście firma Hulaj, która odpowiada za jego funkcjonowanie i ponosi jego bieżące koszty. Szczegóły dotyczące zasad wypożyczeń, regulaminu, aktualnych promocji oraz cennika są dostępne na stronie internetowej operatora systemu: https://hulaj.eu/.

Od 20 maja w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące osób, które poruszają się na elektrycznych hulajnogach, nakazujące przemieszczanie się zgodnie z zasadami ruchu drogowego.

Hulajnogą można poruszać się po drogach dla rowerów, pasach rowerowych wydzielonych z jezdni lub trasach pieszo-rowerowych. Gdy żadna z tych opcji nie jest możliwa, w przypadku hulajnogi elektrycznej trzeba skorzystać z jezdni, jednak tylko gdy ograniczenie prędkości na niej to nie więcej niż 30 km/h.

Maksymalna prędkość, z jaką można jechać na hulajnodze wynosi 20 km/h na wszystkich drogach publicznych (tj. i na drodze rowerowej i na jezdni). Za przekroczenie prędkości policja będzie mogła nałożyć mandat.

Uregulowano też zasady poruszania się hulajnogą po chodnikach. Jest to możliwe wyłącznie wyjątkowo, z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych tylko gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Nie wolno też jeździć we dwójkę na jednej hulajnodze czy poruszać się hulajnogą po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.

Wybierając hulajnogę jako środek lokomocji warto też pamiętać o kasku, który ochroni głowę w razie upadku.

Skip to content