27 maja obchodzona jest rocznica pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r. Podczas święta samorządności przed ratuszem wywieszono Flagę Województwa Mazowieckiego. Z okazji rocznicy Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego organizuje 28 maja debatę online „Jaki samorząd, jaka Polska?”, w której weźmie udział prezydent Ciechanowa.

W tym roku mija 31 lat od wprowadzenia reformy samorządowej. To jeden z najważniejszych etapów w rozwoju kraju. W Dzień Samorządu Terytorialnego w Ciechanowie zawisła flaga Mazowsza, która od dziś powiewa m.in. przed ratuszem i na Zamku Książąt Mazowieckich. Flagi pojawią się też we wszystkich instytucjach podległych Giminie Miejskiej.

Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

– Flaga to piękny symbol silnego województwa i nas wszystkich – mieszkańców Mazowsza. Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać. Flaga województwa mazowieckiego to flaga nam najbliższa. Buduje, że możemy ją podziwiać w coraz większej liczbie mazowieckich miast  i wsi. Dziękuję władzom Ciechanowa, za ten gest mazowieckiej solidarności – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Święto samorządności ustanowił Sejm 29 czerwca 2000 r. w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. Sejm podkreślił znaczenie samorządów dla tworzenia lokalnych więzi i budowy silnego państwa. – Dziś w działalności samorządu terytorialnego ma swój bezpośredni i pośredni udział wiele tysięcy obywateli, co jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego – wskazano w uchwale.

27 maja przypada także Dzień Pracownika Samorządowego.

– Dziękuję wszystkim pracownikom Urzędu Miasta, jednostek podległych i osobom współpracującym, którzy w swojej codziennej pracy na rzecz Ciechanowa i lokalnej społeczności przykładają się do wspólnego tworzenia tego wyjątkowego miejsca – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Z okazji rocznica pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego organizuje debatę online „Jaki samorząd, jaka Polska?”. Zagadnienia, które będą poruszane, to m.in. sytuacja samorządów w Polsce, postrzeganie roli samorządów przez stronę rządową oraz wpływ Polskiego Ładu na sytuację samorządów.

W rozmowie uczestniczyć będą: marszałek Adam Struzik, prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, starosta zwoleński Stefan Bernaciak, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz prof. Paweł Swianiewicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Debata odbędzie się 28 maja o godzinie 10.00. Została objęta patronatem Dziennika Gazety Prawnej i będzie transmitowana on-line na stronie internetowej Dziennika Gazety Prawnej i na Facebooku gazety.

Skip to content