W pięciu miejscach Ciechanowa zamontowano urządzenia do defibrylacji, których w przypadku konieczności ratowania życia drugiej osobie użyć może każda osoba. Defibrylatory AED są dostępne na placu Jana Pawła II, przy Hali Targowej „Bloki”, przy hali sportowej przy ul. 17 Stycznia, na kąpielisku „Krubin” oraz przy miejskim stadionie. Ich użycie nie wymaga przeszkolenia.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (Automated External Defibrillator), może zostać użyty w nagłych przypadkach, kiedy konieczne jest ratowanie życia ludzkiego z powodu nieprawidłowej akcji serca.

W Ciechanowie zamontowano 5 takich nowoczesnych urządzeń. Są dostępne w miejscach publicznych, w których przemieszcza się duża liczba mieszkańców.

Defibrylacja to medyczny zabieg polegający na zastosowaniu prądu stałego o określonej energii w celu przywrócenia prawidłowej akcji serca. Urządzenia do jej przeprowadzania, które udostępniono w Ciechanowie są intuicyjne i proste w obsłudze.

Aby użyć defibrylatora wystarczy zdjąć go ze ściany lub stojaka i postępować zgodnie z instrukcjami. Komendy głosowe dostosowane automatycznie do natężenia hałasu w otoczeniu oraz duża, graficzna instrukcja przeprowadzają użytkownika krok po kroku przez cały proces uruchamiania AED, naklejania elektrod na klatkę piersiową oraz dalsze czynności.

Technologia wykorzystana w urządzeniu umożliwia automatyczną analizę rytmu serca, dokonaną po przyłączeniu do ciała elektrod i szybką, samodzielną reakcję sprzętu.

Dzięki temu osoby bez kwalifikacji medycznych mogą przeprowadzić w bezpieczny sposób akcję ratunkową w oczekiwaniu na przyjazd służb medycznych.

Informacja o rozmieszczeniu defibrylatorów jest dostępna w aplikacji Miasta Ciechanów na telefonach komórkowych.

Zakup urządzeń sfinansował ratusz oraz cztery miejskie spółki: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Towarzystwo Budownictwa Społecznego i Zakład Wodociągów i Kanaliacji. To kolejne działanie miejskich spółek związane z obszarem społecznej odpowiedzialności biznesu, ukierunkowane na wspieranie mieszkańców miasta.

Defibrylatory AED są dostępe w następujących lokalizacjach: przed ratuszem na placu Jana Pawła II, przy Hali Targowej „Bloki”, przy hali sportowej MOSiR przy ul. 17 Stycznia, przy stadionie na ul. 3 Maja oraz na terenie kąpieliska „Krubin”.

Skip to content