Liczba mieszkańców Ciechanowa, którzy dokonają spisu powszechnego przez internet na stronie spis.gov.pl może zdecydować o przyznaniu miastu tytułu najbardziej cyfrowego oraz związanych z tym gratyfikacji. Prezydent Ciechanowa w specjalnym nagraniu mobilizuje mieszkańców do wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Przygotowano upominki dla 100 pierwszych osób, które jeszcze nie dokonały spisu, a zrobią to od momentu publikacji komunikatu oraz prześlą informację na ten temat na adres e-mail.

O tym, że obowiązek może przynieść wymierne korzyści mogą przekonać się mieszkańcy Ciechanowa. 100 pierwszych osób, które jeszcze nie spisało się w Narodowym Spisie Powszechnym, a zrobi to przez internet od momentu opublikowania tego komunikatu i wyśle na skrzynkę e-mail: wks@umciechanow.pl screen, czyli zrzut ekranu z ostatniego okienka dokonanego spisu, otrzyma od miasta pakiet cennych gadżetów.

Spisy powszechne to czas, kiedy Państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest?”, „kim jesteśmy?” i „jak żyjemy?”. W Polsce odbywają się raz na 10 lat. To obowiązek każdego obywatela, za jego niedopełnienie grożą wysokie kary. Spisać można się m.in. samodzielnie przez internet.

– Właśnie został ogłoszony konkurs na gminę najbardziej cyfrową, czyli taką, w której największy odsetek mieszkańców wejdzie na stronę: spis.gov.pl i odpowie na zamieszczone tam pytania. Mi wypełnienie formularza zajęło zaledwie około 10 minut. Weźmy udział w tej rywalizacji pomiędzy miastami. Pokażmy, że liczymy się dla Polski. Liczymy się dla Ciechanowa – powiedział w nagraniu zachęcającym ciechanowian do spisu prezydent Krzysztof Kosiński.

Do końca Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań zostało kilkanaście dni. Obowiązku spisowego należy dopełnić do 30 września. Najłatwiej zrobić to samodzielnie przez internet, w dogodnym dla siebie momencie. To prosty i krótki formularz, w którym podaje się informacje m.in. na temat zamieszkania, wykształcenia, gospodarstwa domowego, charakterystyki etniczno-kulturowej.

Spisu internetowego można dokonać na stronie www GUS (https://spis.gov.pl). Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.

Skip to content