Woda z ciechanowskich wodociągów zawiera wysokie stężenia dwóch drogocennych dla organizmu człowieka pierwiastków – wapnia i magnezu, zwanych potocznie „pierwiastkami życia” i jest lepsza jakościowo niż butelkowana woda kupowana w sklepach – wynika z przeprowadzonych badań. Ponadto picie kranówki pomaga chronić środowisko. Jej koszt jest 400 razy niższy niż wody butelkowanej. Ciechanowską Kranówkę promuje prezydent miasta przekazując bidony wielokrotnego użytku kolejnemu rocznikowi uczniów szkół podstawowych.

Woda, która płynie z kranów ciechanowian jest wydobywana ze studni głębinowych i uzdatniana tylko w naturalny sposób. Nie zawiera bakterii chorobotwórczych, więc nie trzeba jej gotować przed spożyciem. Jest poddawana regularnym kontrolom przeprowadzanym zarówno przez sanepid, jak i laboratorium Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Najnowsze badania dowiodły, iż woda z ciechanowskich wodociągów dostarcza znacznie większej ilości potrzebnych dla zdrowia pierwiastków niż w przypadku wody w plastikowych butelkach. Kranówka w Ciechanowie ma w swoim składzie ponad dwa razy więcej wapnia i magnezu, które uzupełniają braki w diecie i zmniejszają ryzyko zachorowalności na choroby układu krążenia. Dobry skład wody w ciechanowskich kranach pomaga utrzymać prawidłową gospodarkę elektrolitów.

Bogaty skład Ciechanowskiej Kranówki to nie jedyny powód, dla którego warto zrezygnować z kupowania tej w plastikowych opakowaniach. Taki wybór pomaga chronić środowisko.

– Zainstalowaliśmy w mieście jeden z najlepszych systemów dezynfekcji wody w Polsce przy użyciu promieni UV. Promocja Ciechanowskiej Kranówki to nie tylko zachęcanie do picia wody z kranu. Ma też aspekt ekologiczny. W ubiegłym roku wyposażyliśmy szkoły w poidełka, które zapewniają uczniom dostęp do świeżej i czystej wody, ale zliczają też niewykorzystane plastikowe butelki. Ma to wymiar edukacyjny – zachęcamy uczniów od najmłodszych lat do dobrych nawyków i wspólnej odpowiedzialności za środowisko – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Dyspensery do wody z kranu zainstalowano w ubiegłym roku na korytarzach we wszystkich sześciu ciechanowskich szkołach podstawowych. Każdy z uczniów może nalać z nich wodę w higieniczny sposób do własnego bidonu. Urządzenia zliczają wszystkie niewykorzystane plastikowe butelki, co pokazuje dzieciom, że chronią środowisko naturalne i nie powiększają składowisk zużytego plastiku. Także z inicjatywy ratusza blisko 4 tys. uczniów otrzymało bidony wielokrotnego użytku o dostosowanej do ich potrzeb pojemności.

Dziś (8 października) prezydent miasta przekazał kolejne bidony dla tegorocznych pierwszaków ze Szkoły Podstawowej nr 5. W najbliższym tygodniu bidony trafią też do pozostałych szkół w Ciechanowie. W 6 szkołach jest łącznie czterystu pięćdziesięciu pierwszoklasistów.

Nowoczesny system uzdatniania wody bez konieczności używania środków chemicznych w ciechanowskich wodociągach zainstalowano w 2019 r. i 2020 r. Na obu Stacjach Uzdatniania Wody zamontowano nowoczesne lampy UV przeznaczone do dezynfekcji. Oczyszczanie wody w ten sposób pozwala na utrzymanie jej mikrobiologicznej czystości.

Ciechanowska Kranówka ma jeszcze jeden pozytywny aspekt. Jest znacznie tańsza od wody w plastikowych butelkach. Litr butelkowanej wody w sklepie kosztuje około 1,5 zł, natomiast 1 m3 wody (czyli ok 1000 litrów) dostarczonej siecią wodociągową to koszt 3,34 zł. 1 zgrzewka wody w plastikowych opakowaniach (9 litrów) to koszt mniej więcej 12 zł. Taka sama liczba litrów Ciechanowskiej Kranówki kosztuje mieszkańca 3 grosze.

Skip to content