Zakończono budowę nowego budynku mieszkalnego przy ul. Szwanke. TBS przekazuje klucze właścicielom do 36 mieszkań. Już trwają prace dokumentacyjne nad kolejnymi dwoma budynkami, które mają powstać przy ul. Powstańców Wielkopolskich.

Obiekt powstał w nieco ponad rok. Ma cztery kondygnacje. Powierzchnia mieszkań wynosi od 48,74 do 66,10 m2. Przy budynku wielorodzinnym powstał też parking na 54 samochody.

Inwestycja została realizowana na zasadach partycypacji w kosztach przyszłych najemców-inwestorów. Na jej przeprowadzenie TBS otrzymał kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego w odpowiedzi na wniosek o udzielenie finansowania zwrotnego złożony w marcu 2019 r. Wartość inwestycji to 8 350 010,08 zł, a wkład własny wynosi 2 505 010,08 zł.

– Budynki powstają po konsultacjach z mieszkańcami. Sprawdzamy, jakiej wielkości mieszkań potrzebują. Najemcy partycypują w kosztach budowy (maksymalnie do 30%). Reszta to kredyt, który my bierzemy, jako spółka, a mieszkańcy w ramach czynszu spłacają go wraz z odsetkami – wyjaśnia Łukasz Lewandowski, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Ciechanowie.

Miejska spółka planuje realizację kolejnej inwestycji mieszkaniowej. Przy ul. Powstańców Wielkopolskich wybudowane będą dwa budynki, w których znajdą się 64 mieszkania. TBS już otrzymał od miasta aportem działkę, która jest przeznaczona pod nowe budynki wielorodzinne.

W marcu spółka złożyła do banku wniosek o uzyskanie kredytu na kolejne dwie inwestycje. Po pozytywnej decyzji banku ogłaszane będą przetargi na budowę.

Pierwsza od 12 lat inwestycja tego typu zrealizowana przez TBS powstała w 2019 r. Wówczas do użytku oddano 48 mieszkań.

Inwestycje TBS umożliwiają miastu realizowanie polityki mieszkaniowej poprzez budowę budynków wielorodzinnych z umiarkowanymi oraz konkurencyjnymi czynszami w stosunku do stawek rynkowych. Takie działania pozwalają skierować atrakcyjną ofertę do rodzin, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a jednocześnie są one w stanie samodzielnie utrzymywać i ponosić koszty bieżące mieszkania, nie generując tym samym zadłużenia komunalnego.

Skip to content