W miejskiej pasiece na dachu ratusza trwają prace związane z przygotowaniem jej do pierwszego w tym roku miodobrania. W najbliższy weekend w Parku M. Konopnickiej będzie można spotkać prowadzącego ją pszczelarza. Na miejskich terenach, gdzie w ubiegłym roku realizowany był projekt założenia łąk kwietnych w ramach Ciechanowskiego Budżetu Obywatelskiego, ustawione zostały kolejne domki dla owadów. Zamontowano też tablice edukacyjne.

Miasto ułatwia owadom osiedlanie się w Ciechanowie. W ubiegłym roku na terenach przy ul. Mleczarskiej i ul. Armii Krajowej stworzone zostały łąki kwietne. Nowe tereny zielone nie tylko cieszą oko i poprawiają mikroklimat w mieśćie, ale też dają pożywienie i schronienie różnym owadom. Dziś (20 maja) na obu łąkach z okazji Światowego Dnia Pszczół ustawiono kolejne już w Ciechanowie domki dla owadów, które wzbogacają ekosystem i przyczyniają się do jego prawidłowego funkcjonowania.

Podobne schronienia dla owadów zostały zainstalowane w minionym roku na terenie parku na Jeziorku i dwa lata wcześniej w parku im. Marii Konopnickiej. Domki mają za zadanie wabić pożyteczne owady, zapewnić im przetrwanie podczas chłodów i stanowić bezpieczne i dogodne dla nich miejsce do wylęgu. W drewnie są nawiercone otwory, między pieńkami umieszczono gałązki trzciny. Dzięki takim rozwiązaniom owady mają zapewnioną przestrzeń, w której mogą się chronić, co zwiększa ich szanse na przetrwanie.

Aby wspomagać ciechanowskie pszczoły tworzone są dla nich enklawy. Przy zakładaniu nowych nasadzeń w pierwszej kolejności wybierane są rośliny miododajne, którymi obsadzane są ronda i rabaty w parkach i skwerach.

Od 2018 r. na dachu ratusza funkcjonuje pasieka, stworzona z inicjatywy prezydenta miasta. Ule zamontowane są na ratuszu, na utworzonym tam zielonym dachu o powierzchni 30 m². Po okresie zimowym mieszka w niej około 250 tys pszczół. W sezonie letnim liczba tych pożytecznych owadów zasiedlających miejskie ule dochodzi do około 350 tys. Po zimowej przerwie pszczoły zaczęły już intensywne wiosenne prace. Zapylają głównie drzewka ogrodowe w mieście, pracują też na uprawach owadopylnych okalających Ciechanów.

Pierwsze miodobranie z 5 uli w tym sezonie planowane jest na przełom maja i czerwca. Miód z ratuszowej pasieki przelewany jest do słoiczków i wykorzystywany jako gadżet promocyjny miasta – urząd rozdaje słoiczki z miodem podczas miejskich wydarzeń. W ubiegłym roku odbyły się trzy miodobrania, w czasie których zebrano w sumie około 100 kg miodu.

Wszystko wskazuje na to, że ten rok dla pszczelarzy będzie bardziej pomyślny, niż miniony. W 2020 r. średnio zebrali około 30% mniej miodu w stosunku do lat poprzednich. To, czy nadchodzący sezon będzie udany i ratuszowa pasieka przyniesie obfite zbiory zależeć będzie od pogody.

Pszczelarz, który prowadzi ratuszową pasiekę, będzie obecyny w miejskim parku przy ul. 3 Maja w sobotę (22 maja), podczas Urodzin M. Konopnickiej. Na żywo będzie można zobaczyć budowę ula i narzędzia potrzebne do opieki nad pszczołami. Owady, dla bezpieczeństwa i z uwagi na odbywający się obecnie ich intensywny rozwój, pozostaną w domkach na dachu ratusza.

Skip to content