W związku z wystąpieniem w ostatnich tygodniach w Chinach, we Włoszech oraz innych krajach zakażeń koronawirusem służby sanitarne wydały zalecenia. Miasto apeluje o zachowanie spokoju i stosowanie zasad codziennej higieny. Dodatkowo zamontowało 10 sztuk urządzeń do dezynfekcji rąk w budynkach Urzędu dla interesantów.

3 urządzenia pojawiły się w budynku głównym Urzędu Miasta, 3 w budynku Urzędu na ul. Wodnej, 1 sztuka w budynku Straży Miejskiej, 1 w budynku na Powstańców Wielkopolskich, a także po jednym w Parku Nauki Torus oraz w Hali Targowej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 30 stycznia stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) w związku z globalnym wybuchem epidemii koronawirusa 2019-nCoV. Z uwagi na liczne wyjazdy mieszkańców Ciechanowa w okresie ferii zimowych poza granice kraju, mieszkańcy są proszeni o przestrzeganie poniższych zasad.

Osoby przybywające z terenu Chin, Włoch (regionów: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont i Emilia-Romania) i Korei Południowej proszone są o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ciechanowie drogą telefoniczną pod numerami telefonów: +48 506 126 118 i +48 23 672 33 13 wew. 26 lub za pośrednictwem poczty internetowej na adres:ciechanow@psse.waw.pl.

W celach profilaktycznych zaleca się prowadzenie czternastodniowej samoobserwacji stanu zdrowia i pozostawania poza aktywnością społeczną, zawodową i edukacyjną w warunkach domowych. W związku z ewentualnością wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 prowadzona jest identyfikacja osób przybywających z terenów zagrożonych, mająca na celu zapobieganie wystąpienia ewentualnych zakażeń.

W przypadku wystąpienia ostrych objawów ze strony układu oddechowego, wysokiej gorączki należy bezzwłocznie skontaktować się z Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie po numerem telefonu: +48 23 673 03 39.

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaleca się stosowanie standardowych zachowań w zapobieganiu rozprzestrzeniania się infekcji. Obejmują one m.in.: regularne mycie rąk, zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie.

Skip to content