Miasto zrealizowało wsparcie dla handlujących w okresie Wszystkich Świętych. Zakupione kwiaty i znicze przyozdobiły przestrzeń miejską, w tym miejsca pamięci i zapomniane groby. Ratusz przedłużył też umowy na handel przy cmentarzu komunalnym i zachęca mieszkańców do solidarności z drobnymi przedsiębiorcami.

Wobec późno ogłoszonej przez rząd informacji o zamknięciu cmentarzy i postawieniu przed trudną sytuacją lokalnych kupców, którzy przygotowali towar na handel, prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński zdecydował o zakupieniu od nich kwiatów i zniczy. Ponadto prezydent podjął decyzję o przedłużeniu miejsc pod handel przed cmentarzem komunalnym do 11 listopada, w ramach aneksowania zawartych umów, dla wszystkich zainteresowanych.

Miasto zakupiło od 23 sprzedawców kwiaty i znicze za blisko 23 tys. zł. To około 900 chryzantem w donicach i około 900 zniczy. Część zakupionego towaru już została wystawiona w miejscach pamięci oraz na zapomnianych grobach.

– Działania miasta zostały przeprowadzone błyskawicznie, bo pomoc jest potrzebna tu i teraz. Postanowiliśmy solidarnie wesprzeć lokalnych kupców, którzy w towar włożyli nie tylko środki finansowe, ale też wiele miesięcy pracy i wysiłku na wyhodowanie roślin. Zostali postawieni w bardzo trudnej sytuacji w wyniku działań rządu ogłoszonych zdecydowanie zbyt późno. Można było być zaskoczonym, gdyż od rządzących płynęły zupełnie inne sygnały dotyczące dostępności cmentarzy – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Kwiaty i znicze zostały rozmieszczone m.in. przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Krzywą Halą, pod tablicami: przy ul. Śląskiej oraz na ratuszu, pod tablicą na budynku byłej siedziby PUBP (w obrębie skrzyżowania ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych z ul. 11 Listopada), pod cokołem przy ul. 17 Stycznia 9, na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich, pod pomnikiem upamiętniającym hitlerowski obóz pracy, przy Krzyżu Katyńskim, pod pomnikiem Jana Pawła II, pod pomnikiem Tomasza Kolbe, na skwerze TON, pod popiersiem Tadeusza Kościuszki, przy obelisku upamiętniającym 100. rocznicę powołania do życia harcerstwa na Ziemi Ciechanowskiej, przy głazie upamiętniającym Powstanie Styczniowe przy I LO im. Z. Krasińskiego.

Zakupione przez miasto rośliny i znicze będą rozmieszczone też na cmentarzu komunalnym przy ul. Gostkowskiej (przy pomniku upamiętnia ofiar terroru stalinowskiego, zesłańców syberyjskich i zamordowanych jeńców wojennych) oraz na mogiłach na cmentarzu parafialnym przy ul. Płońskiej.

W z związku z przypadającą 6 listopada 78. rocznicą likwidacji getta żydowskiego i deportacji mieszkańców do obozów zagłady kwiaty i znicze zostały umieszczone także na kirkucie mieszczącym się na osiedlu Aleksandrówka.

Ratusz zachęca wszystkich mieszkańców, aby także wspierali lokalnych przedsiębiorców i nie rezygnowali z planowanych zakupów kwiatów i zniczy, aby zmniejszyć negatywne konsekwencje, jakie poniosą handlujący w wyniku wydanej tak późno decyzji rządu.

Skip to content