W mieście zamontowano 2 nowe czujniki mierzące jakość powietrza. Są zlokalizowane na budynku Hali Targowej przy ul. H. Sienkiewicza 75 oraz na budynku przy ul. Pułtuskiej 49. Aplikacja (ciechanow.pomiaryinfo.pl) została rozbudowa o nowe funkcjonalności.

System monitorowania jakości powietrza w mieście wyposażony jest już łącznie w 5 czujników pyłu PM2,5 i PM10 oraz stację pogodową. Ciechanowianie mogą korzystać z aplikacji instalowanej na telefonach lub dostępnej bezpośrednio z przeglądarki internetowej i śledzić zarówno jakość powietrza, jak i inne informacje np. zbliżające się opady, wyładowania atmosferyczne, aktualną pogodę i prognozę pogody. Aplikacja dla mieszkańców miasta została udostępniona w ubiegłym roku. Stale rozwijane są jej funkcjonalności i interfejs.

W ramach rozwoju aplikacji dodana została nowa funkcjonalność prezentująca obraz satelitarny przemieszczających się nad Polską chmur oraz radar opadów. Każdy mieszkaniec zostanie poinformowany o nadciągającej burzy – jeśli w promieniu 50 km od Ciechanowa nastąpi wyładowanie atmosferyczne, pojawi się mapa na której będzie można śledzić wyładowania atmosferyczne.

Nowością jest także 5 dniowa prognoza pogody dla Ciechanowa.

Aplikacja posiada system powiadamiania o aktualnych ostrzeżeniach meteorologicznych wydawanych przez IMGW.

Każdy mieszkaniec może monitorować wahania ciśnienia, prędkość wiatru, natężenie promieniowania UV i nasłonecznienie, a dzięki statystykom sprawdzić, kiedy najczęściej występują skrajne, mające wpływ na zdrowie odczyty.

Stale rozbudowywana jest także sekcja bazy wiedzy, która w przystępny sposób wyjaśnia szereg terminów i zjawisk pogodowych oraz zawiera wiele ciekawostek, np. o rekordowych odczytach w Polsce i na świecie. Mieszkańcy mogą dowiedzieć się, jaki wpływ na zdrowie mają niektóre zjawiska pogodowe, np. jak zachowuje się organizm przy zbyt niskiej lub wysokiej temperaturze, przy dużych spadkach ciśnienia, silnym wietrze, zbyt dużej lub zbyt małej wilgotności powietrza.

W aplikacji można także śledzić archiwalne dane pogodowe z Ciechanowa. Dzięki nim można przejrzeć rekordowe odczyty, zobaczyć w jakich godzinach najczęściej występują dane zjawiska, np. o jakiej porze zazwyczaj jest najwyższa i najniższa temperatura, najwyższe promieniowanie UV, najwyższe natężenie pyłów PM2.5 i PM10.

Aplikację można w części dostosować do własnych preferencji – np. poprzez wybranie konkretnych danych pomiarowych, które chcemy mieć wyświetlane, np. tylko dane z czujników które są w zasięgu miejsca zamieszkania lub te, które nas interesują.

Aplikacja dostępna jest pod adresem: https://ciechanow.pomiaryinfo.pl/

Skip to content