W mieście rozpoczęły się działania proekologiczne, które mają na celu promocję „Ciechanowskiej Kranówki” oraz ograniczenie użytkowania materiałów z tworzyw sztucznych. Z urzędu znikają plastikowe kubki i butelki, pojawią się poidełka. Od września w szkołach podstawowych pojawią się specjalne urządzenia do dystrybucji wody, a uczniowie otrzymają butelki wielokrotnego użytku.

Miasto rozpoczyna akcję, której celem jest ograniczenie zużycia plastiku oraz zachęcanie mieszkańców do picia wody z kranu. Pierwsze działania promujące „Ciechanowską Kranówkę” odbyły się 26 czerwca na miejskim kąpielisku na Krubinie. Prezydent Krzysztof Kosiński wraz z pracownikami Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie oraz Urzędu Miasta rozdawał plażowiczom kranówkę z saturatora. Woda z urządzenia przez całe wakacje będzie udostępniana mieszkańcom w różnych punktach Ciechanowa.

– Mit niezdrowej wody z kranu jest zupełnie nieadekwatny do rzeczywistości. Nasza miejska kranówka nadaje się doskonale do picia. Dwie stacje uzdatniania wody, które zasilają cały teren Ciechanowa, wyposażone są już w nowoczesne urządzenia do dezynfekcji wody przy wykorzystaniu lamp UV, bez konieczności ingerencji chemii. Woda jest regularnie badana. Do tego taniej, ekonomiczniej i w zgodzie z środowiskiem jest korzystać z wody z kranu niż kupować wodę w plastikowych butelkach – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Nowe rozwiązania wdrożone zostały już w ratuszu. Zniknęły plastikowe, jednorazowe butelki na wodę oraz plastikowe kubki. W urzędzie nie ma już plastikowych dyspenserów na wodę. Dla interesantów już przygotowane są poidełka, jednakże aktualnie – z uwagi na wprowadzone przez rząd i służby sanitarne obostrzenia –nie mogą być udostępniane. Także jednostki podległe miastu będą sukcesywnie wprowadzały podobne rozwiązania.

Zmiany w polityce ekologicznej miasta obejmą też organizacje pozarządowe, które otrzymują środki finansowe z budżetu miasta. Zostaną one zobowiązane do organizacji wydarzeń wolnych od tworzyw sztucznych. Oznacza to, że na imprezach nie będzie można np. używać plastikowych kubków, czy udostępniać wody w plastikowych butelkach.

Działania miasta obejmą też ciechanowskie szkoły. Od września pojawią się specjalne urządzeni do napełniania czystej wody, wyposażone w licznik oszczędzonych plastikowych butelek. Każdy uczeń w Ciechanowie otrzyma ponadto bezpłatnie butelkę wielokrotnego użytku na wodę.

Ciechanów posiada jeden z najlepszych systemów dezynfekcji wody w Polsce, przy użyciu promieni UV. Oczyszczanie wody w ten sposób pozwala na utrzymanie jej mikrobiologicznej czystości. Nie ma konieczności dodawania środków chemicznych w celu jej uzdatniania. Woda w Ciechanowie wydobywana jest ze studni głębinowych i jest uzdatniana tylko w naturalny sposób w celu wytrącenia żelaza i manganu w filtrach żwirowych.

Woda jest czysta i bezpieczna. Nie zawiera bakterii chorobotwórczych, więc nie trzeba jej gotować, można pić ją prosto z kranu. Ciechanowska kranówka posiada minerały, w tym biopierwiastki, takie jak wapń i magnez.

Nad jakością wody płynącej do kranów ciechanowian czuwa m.in akredytowane laboratorium ZWiK w Ciechanowie oraz PSSE w Ciechanowie. Woda w mieście jest równie wysokiej jakości, jak woda w innych europejskich miastach, ponieważ wymagania jakościowe, określone w przepisach polskich są tak samo szczegółowe, jak wymagania unijne.

Istotny jest także walor ekologiczny – rezygnacja z wody butelkowanej pomaga chronić środowisko i ograniczyć odpady. Ponadto woda z kranu jest tańsza niż butelkowana. Litr wody butelkowanej w sklepie kosztuje około 1 zł 50 gr, natomiast 1 m3 wody (czyli ok 1000 litrów) dostarczonej siecią wodociągową kosztuje 3,2 zł.

Warto zaznaczyć, że osad, jaki wytrąca się w czajnikach po przegotowaniu kranówki nie świadczy negatywnie o jej składzie i bezpieczeństwie dla zdrowia. Podczas gotowania wytrąca się osad, który składa się z części minerałów, nie będących niezdrowymi dla ludzi. To zwłaszcza związki wapnia oraz magnezu.

Skip to content