W ramach tegorocznych obchodów święta seniorów Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta rozpoczyna realizację projektu badawczego angażującego mieszkańców, którego celem będzie stworzenie Ciechanowskiej Galerii Wspomnień. Ponadto w miejskich instytucjach prowadzących działalność kulturalną odbędą się zajęcia i spotkania dla seniorów w kameralnych grupach.

Jesienne „Senioralia” w Ciechanowie na stałe zagościły już w kalendarzu miejskich wydarzeń. W ubiegłych latach w październiku organizowane były koncerty i spotkania kulturalne dla osób w wieku 60+. W związki z tym, iż seniorzy są grupą szczególnie narażoną na konsekwencje zachorowania na COVID-19, a liczba zachorowań w kraju niestety wzrasta, miasto zdecydowało o przeprowadzeniu tegorocznych obchodów święta w zmienionej formule.

Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta, która ma swoją siedzibę w zrewitalizowanych wnętrzach Kamienicy Warszawska 18, rozpocznie wspólne z seniorami tworzenie Ciechanowskiej Galerii Wspomnień – zbioru zdjęć, nagrań, opowiadań biograficznych, anegdot, pamiątek czy dotąd niepublikowanych nigdzie relacji, których tłem jest miasto.

Tematy, które z pewnością znajdą się w stworzonej z udziałem seniorów Galerii Wspomnień to m.in. trudne okupacyjne i powojenne losy ciechanowian, czasy PRL czy relacje z okresu przemian ustrojowych. W Galerii udokumentowane będą też informacje o codziennych urokach życia w mieście i młodzieńczych wspomnieniach ulubionych zakątków Ciechanowa, które pozwolą zaprezentować, jak miasto wyglądało dawniej. W Galerii na pewno nie zabraknie opowieści o przejazdach kolejką wąskotorową i wizytach w słynnej byłej cukierni mieszczącej się w Krzywej Hali. Projekt jest kierowany zarówno do osób, które przez lata aktywnie działały w mieście, ale także dla tych, które gromadziły cenne pamiątki i zdjęcia w domowym zaciszu.

Przekazana w ramach projektu wiedza, opowiadania i inne materiały wzbogacą prowadzoną w celu zachowania pamięci o mieście Pracownię Dokumentację Dziejów Miasta. Zostaną też opublikowane na łamach nowej rubryki w Gazecie Samorządu Miasta Ciechanów. Najciekawsze wspomnienia wraz ze zdjęciami zostaną opublikowane w „Kluczu do miasta” (kwartalniku wydawanym w Ciechanowie przez Urząd Miasta) w nowym cyklu artykułów „Mój Ciechanów” oraz w postaci wystawy. Ciechanowska Galeria Wspomnień powstanie we współpracy z Ciechanowskim Towarzystwem Naukowym oraz Klubem Seniora „Studio”.

Każdy z chętnych do udziału w projekcie senior będzie miał możliwość indywidualnego lub przeprowadzonego w kameralnej grupie spotkania z pracownikiem Pracowni. Możliwe jest także wzięcie udziału w przedsięwzięciu online, tj. za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Na spotkanie należy umówić się telefonicznie pod nr tel. 790 382 111. Istnieje możliwość dostarczenia spisanych wspomnień listownie na adres: Urząd Miasta Ciechanów Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Pl. Jana Pawła II 6, 06-400 Ciechanów lub na adres mailowy pracowniaddm@umciechanow.pl.

Zainteresowani aktywnym spędzeniem złotej jesieni w mieście seniorzy mogą także skorzystać z prowadzonych zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych i aktualnymi przepisami zajęć i spotkań kulturalnych kierowanych do osób 60+.

W Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej Studio odbywają się spotkania Uniwersytetu III wieku (m.in. zajęcia językowe, aerobic, nordic walking, pilates, muzykoterapia), a od poniedziałku do piątku – zajęcia plastyczne, taniec i śpiew dla grup seniorskich.

9 października o godz. 18.00 w Domku nad wodą odbędzie się wernisaż poplenerowy Stowarzyszenia Autorów Polskich, któremu przewodniczy prezes Ciechanowskiej Rady Seniorów Janina Janakakos – Szymańska.

16 i 30 października w siedzibie COEK wystawione zostaną dwa spektakle teatralne pt. „Afront – impro dla dorosłych”.

Osoby należące do Klubu Seniora Studio będą wspólnie świętować Dzień Seniora w hotelu olimpijskim.

Ciechanowscy seniorzy mogą też aktywnie spędzić czas w Kamienicy Pianki przy ul. Warszawskiej 18. W październiku w budynku organizowane będą spotkania Klubu Seniora działającego przy Związku Emerytów i Rencistów. Osoby 60+ zainteresowane poszerzeniem swojej wiedzy będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnych spotkań z zakresu prawa cywilnego.

9 października o godz. 19.00 w Klubokawiarni W18 zagra Jarek Michaluk Trio.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej, mieszczącej się w zrewitalizowanej przez miasto Krzywej Hali 14 października o godz. 17.00 zagości Olga Wiechnik – dziennikarka i redaktorka, współpracująca m.in. z „Wysokimi Obcasami”, „Przekrojem”, „Malemenie”, „Twoim Stylem” i „Panią”. Tematem będzie jej książka „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” – pozycja o Polkach walczących 100 lat temu o prawa wyborcze dla kobiet, pierwszych 8 reprezentantkach, które weszły do Sejmu Ustawodawczego,

27 października o godz. 17.00 w bibliotece gościem będzie ciechanowski historyk i regionalista, Ryszard Małowiecki. Tematem spotkania będą nieznane fakty ciechanowskiej fary.

Także w Parku Nauki Torus w październiku odbędą się zajęcia, na które organizator zaprasza seniorów. Będzie można posłuchać wykładów o toksykologii (truciznach, ich historii, trujących zwierzętach oraz roślinach). Spotkania odbędą się 22 i 24 października o godz. 14.00.

Osoby korzystające z usług Dziennego Domu Senior+ działającego w strukturach MOPS 14 października pojadą do Parku Nauki Torus na zwiedzanie wystawy oraz pokaz czyszczenia srebra.

Skip to content