Na terenie miasta zamontowane zostaną kolejne instalacje paneli fotowoltaicznych. 54 gospodarstwa domowe i 2 instytucje publiczne będą mogły produkować prąd z energii słonecznej. To efekt oszczędności w prowadzonej przez miasto inwestycji z udziałem pozyskanych środków finansowych z Unii Europejskiej.

Ciechanów jest liderem projektu wartego w sumie prawie 11 mln zł, którym objęto gospodarstwa domowe oraz instytucje publiczne na terenie 4 gmin: Ciechanów, Glinojeck, Opinogóra Górna i Strzegowo. Na jego realizację pozyskano prawie 8 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

W wyniku oszczędności, powstałych na etapie realizacji prowadzonej przez miasto inwestycji, możliwe będzie zamontowanie dodatkowych 84 instalacji paneli fotowoltaicznych. Wygospodarowane środki pozwolą na wykonanie montażu paneli na budynkach osób, które znajdowały się dotychczas na liście rezerwowej. Na terenie miasta zamontowanych będzie 56 instalacji (54 na gospodarstwach domowych i 2 na budynkach użyteczności publicznej – Szkole Podstawowej nr 5 oraz Szkole Podstawowej nr 6). Miasto ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji, która ma zostać zakończona do połowy 2021 roku.

W 2019 i 2020 roku w Ciechanowie zamontowano już 179 instalacji (paneli i pomp ciepła) w 123 gospodarstwach domowych. Urządzenia mają moc od 3 kW (11 paneli) do 4 KW (15 paneli). Na 9 budynkach użyteczności publicznej zamontowano panele o mocy od 15,60 kW do około 40 kW.

W ramach projektu dofinansowanego z UE w mieście udostępniona została także ładowarka do aut elektrycznych.

Montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła to inwestycja w jakość powietrza w mieście, komfort życia i oszczędności dla mieszkańców oraz miejskich instytucji. Dzięki gospodarności i skrupulatności osób odpowiedzialnych w ratuszu za realizację inwestycji możemy objąć nią kolejne gospodarstwa i budynki użyteczności publicznej. Nadal będziemy inwestowali w infrastrukturę sprzyjającą ekologii w mieście – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Zestaw logotypów współtwórców akcji: Fundusz Europejski Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Województwo Mazowieckie i Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Skip to content