W tym roku przypada 115. rocznica powstania Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Ciechanowie. W ostatnich 5 latach miasto na jej funkcjonowanie przekazało blisko 360 tys. zł. W ostatnim czasie, w porozumieniu z miastem, 50 tys. zł na zakup instrumentów muzycznych przekazał raper Quebonafide.

Miasto rokrocznie podtrzymuje działalność muzyków funkcjonującej od 115 lat Miejskiej Orkiestry Dętej OSP. W ramach współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Ciechanowie, realizując zadania z zakresu kultury, ratusz wspiera prowadzenie naboru muzyków, procesu ich szkolenia, zakup instrumentów i umundurowania oraz przygotowanie i realizację koncertów.

W ciągu ostatnich 5 lat miasto wsparło funkcjonowanie orkiestry kwotą blisko 360 tys. zł. Każdego roku na ten cel przeznaczane było około 75 tys. zł. Jednocześnie miasto, aktywnie poszukując wsparcia dla lokalnych przedstawicieli kultury w okresie epidemii, w tym muzyków, zabiegało o pozyskanie dodatkowych środków na zapewnienie działania orkiestry, w tym umożliwienie prowadzenia szkoleń poprzez zakup nowych instrumentów. Pieniądze na ten cel przekazał pochodzący z Ciechanowa Kuba Grabowski (Quebonafide). W porozumieniu z miastem w formie darowizny ofiarował 50 tys. zł na działalność Miejskiej Orkiestry Dętej OSP.

– Efekty wprowadzonych przez rząd obostrzeń do dziś odczuwa cały sektor kultury. To chyba jedyna branża, która nadal nie może wyjść z poważnego kryzysu. Dlatego istotne jest wsparcie dla przedstawicieli kultury ze strony samorządu, ale również szukanie możliwości prywatnego finansowania. Wsparcie dla działania muzyków orkiestry, która posiada wieloletnią tradycję i jest wizytówką Ciechanowa stało się dla nas pewnym standardem, ale wyjątkowo cieszy wsparcie, którego udzielił nam Kuba. Już kolejny raz udowodnił, że jest człowiekiem wielkiej wrażliwości, a równocześnie wspiera młodych ludzi z muzyczną pasją – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Miejska Orkiestra Dęta powstała na początku XX wieku, kiedy to aptekarz, naczelnik ciechanowskiej straży pożarnej Antoni Raniecki odkupił od carskiego pułku piechoty z Ciechanowa za 25 rubli instrumenty muzyczne.

Muzycy zapewniają m.in. oprawę muzyczną ważnych i doniosłych wydarzeń kulturalnych oraz świąt patriotycznych w Ciechanowie. Są to m.in. udział w Orszaku Trzech Króli, obchody 3 Maja, 1 września, 11 listopada, czy rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Orkiestra występuje także w trakcie corocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego, kiedy mieszkańcy wspólnie śpiewają kolędy. Rokrocznie podczas Dni Miasta w Ciechanowie odbywa się Regionalny Przegląd Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych, które współfinansuje ratusz.

Zdjęcie Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Ciechanów, przekazane ze zbiorów OSP Ciechanów.

Skip to content