Zakończyło się głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Mieszkańcy regionu zdecydowali m.in., iż jednym ze zwycięskich projektów, który zostanie zrealizowany w Ciechanowie będzie powstanie 9 nowoczesnych przejść dla pieszych. Poprawi to bezpieczeństwo pieszych i kierowców na ul. 17 Stycznia i ul. Wojska Polskiego.

Budżet Obywatelski Mazowsza to nowy instrument wprowadzony w tym roku przez samorząd województwa mazowieckiego, na wzór istniejących w wielu polskich miastach budżetów partycypacyjnych, w tym tego funkcjonującego od 2015 roku w Ciechanowie. To część środków finansowych województwa na nadchodzący rok, o przeznaczeniu których mogą decydować sami mazowszanie.

Wśród wybranych w głosowaniu projektów jest montaż innowacyjnych przejść dla pieszych na terenie Ciechanowa. Na drogach wojewódzkich 9 zebr zostanie wyposażonych w lampy doświetlające, lampy ostrzegawcze nad znakiem D-6 i czujniki ruchu. Będą to tzw. inteligentne przejścia dla pieszych.

5 z nich jest zlokalizowanych w ciągu ul. 17 Stycznia przy: skrzyżowaniu z ul. Gostkowską, skrzyżowaniu z ul. Gabriela Narutowicza, I Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Krasińskiego i skrzyżowaniu z ul. Letnią (2 przejścia). 4 kolejne znajdują się w ciągu ul. Wojska Polskiego (przy skrzyżowaniu z ul. Kącką, przy Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego, przy skrzyżowaniu z ul. Nadrzeczną oraz przy skrzyżowaniu z ul. Śląską). Autorem zgłoszonego projektu jest prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Inteligentne przejścia dla pieszych posiadają wiele korzyści względem przejść klasycznych. W pierwszej kolejności zapewniają większe bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców, co jest nadrzędnym celem ich stosowania. W odróżnieniu od przejść klasycznych, aktywne przejścia dla pieszych posiadają zsynchronizowane ze sobą pulsujące światła, które zwiększają widoczność pieszego znajdującego się na drodze. Może być on widoczny nawet z odległości 800 m, co jest niemożliwe w przypadku przejść klasycznych, zwłaszcza podczas trudnych warunków występujących na drodze (deszcz, śnieg czy zmrok). Pieszy jest identyfikowany podczas zbliżania się do przejścia w czasie rzeczywistym, a po zejściu pieszego z jezdni inteligentny system w nowoczesnych przejściach dla pieszych wyłącza światło ostrzegawcze. Umożliwia to szybką reakcję kierowcy, który lepiej reaguje na bodziec występujący w danej chwili niż na stale nadawany sygnał ostrzegawczy stosowany przy klasycznych przejściach.

Budżet partycypacyjny to jedno z kluczowych współczesnych narzędzi dających realny wpływ mieszkańcom na to, jakie projekty są realizowane w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Jako miasto od lat skutecznie umożliwiamy aktywność mieszkańców dzięki funkcjonowaniu Ciechanowskiego Budżetu Obywatelskiego. Bardzo dobrą decyzją było powstanie takiego budżetu dla obywateli na poziomie województwa, a jeszcze bardziej cieszy fakt, że projekt zgłoszony przeze mnie zwyciężył i będzie realizowany w Ciechanowie. Dziękuję wszystkim, którzy głosowali – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Prace przygotowawcze (w tym postępowanie przetargowe i wyłonienie wykonawcy) przewidziano na okres od listopada 2020 r. do marca 2021 r. Inwestycja będzie realizowana przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich od kwietnia do października 2021 r.

Skip to content