Kolejny raz Ciechanów uplasował się w ogólnopolskiej czołówce w rankingu wykorzystania środków z funduszy UE na inwestycje transportowe, przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, zajmując 8. miejsce na 267 miast powiatowych.

Podstawę opracowania rankingu stanowiła analiza wydatkowania przez samorządy pozyskanych środków unijnych, w głównej mierze przeznaczonych na inwestycje transportowe. Ranking został opracowany przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego i dotyczy lat 2014-2019.

– Tak duża dynamika i efektywność pozyskiwania środków z UE przez ratusz w ostatnich latach dają mieszkańcom możliwość korzystania z wielu udogodnień i bogatej nowej infrastruktury. Środki pozyskane z UE umożliwiły realizację zagospodarowania na nowo otoczenia dworca kolejowego, budowę obwodnicy wschodniej Ciechanowa, modernizację ulic Sienkiewicza, Mazowieckiej i Niechodzkiej, rewitalizację wieży ciśnień, Krzywej Hali, Kamienicy Pianki, termomodernizację budynków czy instalację odnawialnych źródeł energii. Aktualna perspektywa UE dobiega końca, ale my już przygotowujemy kolejne projekty do realizacji. Wyniki obiektywnego zestawienia potwierdzają prorozwojowe trendy miasta – powiedział prezydent Kosiński.

Zestawienie obejmuje wartość dotacji pozyskanych przez samorządy w latach 2014-2019. Wynik podawany jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W Ciechanowie w okresie, który obejmuje ranking, na każdego mieszkańca wydano ze środków UE ponad 2000 zł. Wyniki rankingów, poparte analizami i wzbogacone o komentarze ekspertów opublikowane zostaną w najbliższym numerze „Wspólnoty”.

Nagrodę w imieniu miasta podczas XVIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach odebrała sekretarz miasta Adrianna Saganek.

Skip to content