Od 27 do 29 sierpnia w Ciechanowie odbędą się XXIII Ogólnopolskie Igrzyska Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Przyciągną do miasta tysiąc zawodniczek i zawodników z całego kraju.

Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS będą trwały w Ciechanowie trzy dni. Sportowcy reprezentujący kluby zrzeszone w pionie Ludowych Zespołów Sportowych będą rywalizowali w kilku dyscyplinach: lekkiej atletyce, podnoszeniu ciężarów, zapasach w stylu wolnym oraz piłce siatkowej plażowej. Organizatorzy przewidzieli też blok imprez integracyjnych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które rywalizować będą głównie w lekkiej atletyce. Ponadto w ramach igrzysk rozegrane będą też konkurencje, w których wystartują pracownicy i działacze samorządowi wszystkich szczebli, parlamentarzyści i europarlamentarzyści.

Zawody na terenie miasta będą odbywały się w kilku miejscach jednocześnie: na stadionie miejskim (lekkoatletyka), w hali sportowej przy ulicy 17 Stycznia 60 C (zapasy) oraz w hali im. I. Palińskiego przy ul. Kraszewskiego 8 (podnoszenie ciężarów). Siatkówka plażowa będzie rozgrywana na boisku hali sportowej przy ul. Kraszewskiego 8 oraz na boisku przy ul. Parkowej (w pobliżu Zamku Książąt Mazowieckich).

Udział w imprezie zapowiedziało około tysiąc sportowców z całej Polski.

– Bezpieczna i dobrze zaplanowana organizacja tej rangi ogólnopolskiego wydarzenia jest możliwa tylko przy posiadaniu profesjonalnego zaplecza sportowego. Wykorzystamy w tym celu zmodernizowaną i wybudowaną w ostatnich latach w mieście infrastrukturę sportową. Organizacja zawodów o takiej skali to nie tylko święto sportu i promocja zdrowia, ale z pewnością także szansa dla lokalnych usług i handlu. Pamiętajmy, że duża część przedsiębiorców mocno ucierpiała w wyniku obostrzeń wprowadzonych decyzjami rządu w trakcie początkowej fazy epidemii – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Uroczysta ceremonia inauguracji igrzysk odbędzie się w czwartek 27 sierpnia o godzinie 19.00 na placu Jana Pawła II. Podczas otwarcia zawodów prezentowane będą delegacje sportowe ze wszystkich województw. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Miejska Orkiestra Dęta OSP w Ciechanowie. Na inauguracji zaśpiewa Kaja Grzelak – stypendystka Prezydenta Miasta Ciechanów.

W okresie trwania zawodów zawodniczki i zawodnicy będą mieli możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Organizatorem igrzysk jest Ciechanowski Ludowy Klub Sportowy Mazovia, z którego wywodzą się wybitni zawodnicy podnoszenia ciężarów (np. Ireneusz Paliński – pierwszy polski medalista Igrzysk Olimpijskich). Obecnie w klubie trenuje ok. 50 zawodników i zawodniczek, w tym wielu medalistów Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i uczestników Mistrzostw Świata (np. Patryk Bęben i Wiktoria Grochowska).

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują: Danuta Dmowska-Andrejuk – Minister SportuAdam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Joanna Potocka-Rak – Starosta Powiatu Ciechanowskiego, Krzysztof Kosiński – Prezydent Miasta Ciechanów.

Skip to content