W pierwszą wrześniową sobotę na błoniach zamkowych odbędzie się piknik historyczny. Będzie można podziwiać pokazy walk historycznych oraz stroje i zbroje z epoki. W atmosferze średniowiecza zaprezentują się też rzemieślnicy. Atrakcją pikniku będzie możliwość podróży w czasie dzięki technologii VR.

5 września (sobota) na ciechanowskich błoniach zamkowych stanie prawdziwe obozowisko historyczne. Organizatorzy „Buntu Mazowsza” przeniosą zebranych do czasów XI w., kiedy Mazowsze walczyło o niezależność od Państwa Piastów.

Na pikniku będzie można oglądać widowiskowe pokazy inscenizacji walk historycznych w wykonaniu rekonstruktorów. W pełnym ekwipunku średniowiecznych wojów stawać będą do pojedynków, opowiedzą o swoim uzbrojeniu, technikach walk oraz jak prowadzono dawniej wojny.

Będzie można spotkać złotnika tworzącego niezwykłe ozdoby technikami i narzędziami sprzed 1000 lat, kowala i kolczużnika, który zaprezentuje jak tworzono narzędzia, snycerza i szczytnika prezentującego obróbkę drewna i produkcję tarcz. Na pikniku obecny będzie garncarz, u którego będzie można spróbować swoich sił w lepieniu gliny. Będzie można dowiedzieć się, w co grali królowie i jak spędzali czas mieszczanie w karczmach oraz samemu spróbować sił w grach z epoki.

Na stanowisku ze specjalnie przygotowanymi mieczami, maskami szermierczymi i tarczami uczestnicy pikniku będą mieli okazję, aby w bezpieczny sposób spróbować swoich sił w sztuce fechtunku i strzelaniu z łuku dzięki

Największą nowością i niespotykaną nigdzie indziej atrakcją będzie możliwość podróży w czasie dzięki technologii VR (Virtual Reality).

W trakcie pikniku historycznego dla zwiedzających dostępna będzie też wystawa historyczno – archeologiczna, która wraz z wystawą dostępną na Zamku Książąt Mazowieckich przybliży odwiedzającym dawne życie w Ciechanowie.

Dla najmłodszych uczestników pikniku przygotowany będzie kącik animacyjny, skryptorium z nauką średniowiecznego piśmiennictwa, kącik małego archeologa oraz wiele innych atrakcji.

Na terenie obozu przestrzegane będą wszystkie wymogi związane z wprowadzonymi przez rząd stanem epidemii. Wejście na teren wydarzenia będzie możliwe w maseczkach osłaniających usta i nos.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pozytywnie Historyczni. Piknik jest organizowany w ramach corocznego konkursu miasta na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe.

Skip to content