Miasto przygotowało funkcjonalną aplikację, wzbogaconą o kolejne narzędzia. Powstała ona na bazie aplikacji udostępnionej mieszkańcom w styczniu, działającej w oparciu o zainstalowane w Ciechanowie czujniki jakości powietrza i stację pogodową. Aplikacja dostępna jest pod adresem: ciechanow.pomiaryinfo.pl

Nowa wersja posiada przyjazny, bardziej intuicyjny wygląd. Dodano kolejne funkcjonalności, dzięki którym mieszkańcy mają wgląd w szczegółowe parametry i statystyki, dotyczące m.in. opadów, prędkości wiatru, promieniowania UV. Jest także baza wiedzy, która w przystępny sposób wyjaśnia szereg terminów i zjawisk pogodowych oraz zawiera wiele ciekawostek, np. o rekordowych odczytach w Polsce i na świecie. Można również sprawdzić fazę księżyca czy aktualną pozycję słońca na niebie.

Każdy może teraz monitorować wahania ciśnienia z ostatnich 24 godzin, natężenie promieniowania UV (przydatne dla osób długo przebywających na słońcu) i nasłonecznienie (przydatne przy wyborze miejsca do instalacji paneli słonecznych), a dzięki statystykom sprawdzić, kiedy najczęściej występują skrajne, mające wpływ na zdrowie, odczyty. Mieszkańcy mogą dowiedzieć się, jaki wpływ na zdrowie mają niektóre zjawiska pogodowe, np. jak zachowuje się organizm przy zbyt niskiej lub wysokiej temperaturze, przy dużych spadkach ciśnienia, silnym wietrze, zbyt dużej lub zbyt małej wilgotności powietrza.

Do statystyk dodano archiwalne dane pogodowe z Ciechanowa, zbierane od września 2015 r. Dzięki nim można przejrzeć rekordowe odczyty, zobaczyć w jakich godzinach najczęściej występują dane zjawiska, np. o jakiej porze zazwyczaj jest najwyższa i najniższa temperatura, najwyższe promieniowanie UV, najwyższe natężenie pyłów PM2.5 i PM10.

W ustawieniach aplikacji dodano możliwość ukrycia niepotrzebnych obecnie danych – np. poza sezonem grzewczym można wyłączyć odczyty o jakości powietrza. Dzięki temu wiosną i latem jest opcja śledzenia wyłącznie informacji ze stacji pogodowej.

To tylko niektóre z wprowadzonych udogodnień. Urząd Miasta zachęca do korzystania z nowej wersji aplikacji, która działa również na smartfonach (można ją otworzyć w przeglądarce lub zainstalować).

Skip to content