Stacja Uzdatniania Wody Tysiąclecia została wyposażona w nowoczesną lampę UV przeznaczoną do dezynfekcji wody. Dzięki urządzeniu nie będzie konieczne stosowanie środków chemicznych. Zastosowanie tego rozwiązania gwarantuje czystą i idealną do spożycia wodę.

Dezynfekcja wody pitnej za pomocą ultrafioletu w zakresie UVC zachowuje naturalne właściwości wody, nie zmienia się jej naturalnego smaku, zapachu czy składu mineralnego. Dzięki użyciu lampy nie dodaje się chemikaliów, jak w przypadku stosowania podchlorynu sodu. Nie zanieczyszcza się środowiska, a proces oczyszczania nie prowadzi do powstania produktów ubocznych i pozostałości, w szczególności chloroformu i THM. Nie ma także ryzyka związanego z przedawkowaniem substancji chemicznej użytej do dezynfekcji wody.

– Nasze działania mają na celu zapewnienie mieszkańcom Ciechanowa czystej wody. Chcemy całkowicie wyeliminować potencjalne zagrożenia. Zamontowane urządzenie gwarantuje w 100% prawidłowe parametry mikrobiologiczne wody. Docelowo planujemy montaż podobnego urządzenia na SUW Gostkowo – mówi prezes ZWiK w Ciechanowie Marcin Burchacki.

Dezynfekcja promieniami UVC jest czysto fizycznym procesem, którego naturalny sposób działania przedstawia słońce. Zasadnicze działanie dezynfekujące promieni ultrafioletowych na mikroorganizmy opiera się na działaniu bogatego w energię światła UVC. Promienie UVC uszkadzają DNA (nośnik informacji genetycznej) znajdujących się w wodzie bakterii i wirusów. Dochodzi do dezaktywacji mikroorganizmów i w końcu do obumarcia komórek. Światło UVC zabija tym samym w ciągu kilku sekund chorobotwórcze mikroorganizmy i zapobiega ich dalszemu rozmnażaniu.

Skip to content