Od dzisiaj (27 czerwca) w Ciechnowie można korzystać z samoobsługowego systemu rowerów publicznych. Po udanym zeszłorocznym pilotażu system został rozbudowany – obejmuje 9 stacji i 90 jednośladów, w tym rowery z fotelikami dla dzieci, rowery dla dzieci oraz tandemy. Za wdrożenie oraz obsługę Ciechanowskiego Roweru Miejskiego odpowiada firma Nextbike Polska.

System Ciechanowski Rower Miejski już działa i jest dwukrotnie większy niż w ubiegłym roku. Do funkcjonujących w ramach ubiegłorocznego pilotażu stacji, zlokalizowanych na placu Jana Pawła II (Ratusz), przy dworcu PKP, przy ul. Powstańców Wielkopolskich oraz przy ul. Armii Krajowej, dodano stacje: Kąpielisko Krubin, MOSiR Kryta Pływalnia, Placu Kościuszki, PKP Ciechanów Przemysłowy. Ponadto dodatkową, dziewiątą stację, która znajduje się przy ul. Gostkowskiej, przy skrzyżowaniu z pętlą miejską, zorganizowało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

Zwiększyła się także liczba rowerów. Do dyspozycji jest ich obecnie 90 – 82 standardowe, 2 tandemy, 4 rowery z siedziskiem dla dziecka i 2 dziecięce.

– Pilotaż systemu spotkał się w naszym mieście z bardzo pozytywnym przyjęciem przez mieszkańców, stąd też mieliśmy mnóstwo pytań o termin wprowadzenia Ciechanowskiego Roweru Miejskiego na stałe. Po przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych procedur udostępniamy rower publiczny, który z uwagi na większy zasięg, jak i liczbę oraz rodzaj rowerów jest bardziej funkcjonalny. O nowych lokalizacjach zdecydowali mieszkańcy podczas przeprowadzonej przez nas ankiety internetowej, na każdym etapie konsultowaliśmy kwestie CRM z Ciechanowską Grupą Rowerową, dlatego jestem przekonany, że system w tym wydaniu spełni oczekiwania mieszkańców i wpisze się na dobre w krajobraz naszego miasta. Warto podkreślić, że nasz system jest kompatybilny z systemami w wielu miastach w Polsce – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Zasady korzystania z systemu pozostają bez zmian. System Ciechanowski Rower Miejski umożliwia bezobsługowe wypożyczanie jednośladów przez całą dobę – we wszystkie dni tygodnia, w okresie jego funkcjonowania, czyli do końca października. Rowery  można wynajmować bezpłatnie do 20 minut. Maksymalny czas wynajmu to 12 godzin. Aby móc wypożyczyć rower, należy zarejestrować się na stronie www.ciechanowskirower.pl i dokonać opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 złotych. Opłata ta podlega zwrotowi z chwilą wyrejestrowania użytkownika z systemu, o ile wcześniej nie została wykorzystana na przejazdy. Po zaksięgowaniu wpłaty możliwe jest już dokonywanie wypożyczeń. Ważne: konto użytkownika jest aktywne (umożliwia wynajmy) tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 10 zł.

Od 21 do 60 minut opłata wynosi 1 zł, od 61 do 120 minut – 2 zł, od 121 do 180 minut – 3 zł, od 181 do 240 minut i za każdą kolejną godzinę – 4 zł za godzinę. Opłaty sumują się. Wypożyczony rower można będzie zwrócić na dowolnej stacji.

Aby wypożyczyć rower, należy podejść do terminala stacji wypożyczeń i postępować zgodnie z instrukcjami – wpisać numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru, po czym wypiąć rower z elektrozamka. Dostępna jest również bezpłatna aplikacja Nextbike na telefony komórkowe, która umożliwia m.in. wypożyczenie poprzez skanowanie kodu QR.

Część jednośladów został wyposażona w specjalne foteliki, służące do przewozu dzieci. Takie rozwiązanie posiada pięć procent rowerów, czyli 4 sztuki. Względem rowerów z fotelikami obowiązują takie same zasady wypożyczenia i zwrotu oraz identyczny taryfikator, jak w przypadku pozostałych – standardowych CRM. Trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i podstawowych zasadach ich użytkowania, dlatego przed skorzystaniem należy zapoznać się z regulaminem, dostępnym na stronie internetowej Ciechanowskiego Roweru Miejskiego. W razie pytań, warto skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta – pod nr tel.: 23 680 43 43 (koszt połączenia zgodny z taryfami operatorów). Zapytania można także wysyłać pocztą elektroniczną pod adres: bok@ciechanowskirower.pl. Przed wypożyczeniem użytkownik powinien sprawdzić, czy fotelik jest prawidłowo zamontowany. Przede wszystkim musi korzystać z takiego roweru ostrożnie i w sposób odpowiedzialny, pamiętając, że rower z przewożonym w foteliku dzieckiem ma inaczej umiejscowiony środek ciężkości i może zachowywać się inaczej, niż standardowy.

Użytkowanie rowerów typu dziecięcego, zgodnie z zapisami regulaminu, jest możliwe tylko pod nadzorem prawnego opiekuna, posiadającego konto w systemie CRM. Opiekun prawny jest zobowiązany do nadzorowania jazdy dziecka przez cały czas wypożyczenia, aż do zwrotu roweru w stacji dokującej.

Ciechanowski Rower Miejski pilotażowo działał od 13 sierpnia do 31 października 2018 roku. W tym czasie w systemie zarejestrowało się blisko 1 700 użytkowników, którzy dokonali łącznie 6 865 wypożyczeń, trwających średnio 26 minut.

Z wyłonionym w przetargu wykonawcą, firmą Nextbike Polska, umowę podpisano na 3 lata. Zgodnie z nią w 2020 i 2021 roku system wystartuje 1 kwietnia. Każdego roku będzie działał do końca października.

Skip to content