W kategorii miast do 100 tys. mieszkańców Ciechanów znalazł się w gronie dziesięciu wyróżnionych w ogólnopolskim rankingu Perły Samorządu, organizowanym od 7 lat przez Dziennik Gazetę Prawną. Jak podkreślają organizatorzy, celem rankingu jest docenienie gmin wyróżniających się jakością zarządzania i jakością życia mieszkańców. Miastu przyznano ponadto nagrodę specjalną, jako liderowi innowacyjnych rozwiązań w obszarze „Środowisko i gospodarka odpadami”.

W rankingu Perły Samorządu ustalono cztery kategorie: gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miasta do 100 tys. mieszkańców, miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Prócz Ciechanowa w kategorii do 100 tys. mieszkańców doceniono Kędzierzyn-Koźle, Świdnicę, Legionowo, Krosno, Głogów, Siemianowice Śląskie, Bolesławiec, Piotrków Trybunalski i Świnoujście.

W tym roku organizatorzy rankingu przyjrzeli się działalności gmin w obszarach: zarządzanie gminą i finanse, przestrzeń i infrastruktura, gospodarka, oświata i wychowanie, zdrowie, polityka senioralna, transport publiczny, smart city oraz środowisko i gospodarka odpadami. Zwrócono uwagę na te gminy, których działania mogą być wzorem dla innych, stanowić inspirację do działania i przykład skuteczności.

W tegorocznej edycji, pierwszy raz w historii, dodatkowo nagrodzono liderów nowatorskich rozwiązań w zakresie gospodarki, oświaty i wychowania, polityki senioralnej oraz środowiska i gospodarki odpadami. Ciechanów otrzymał nagrodę specjalną za swoje działania proekologiczne. Jako ciekawe, oryginalne pomysły i inicjatywy wskazano system podziemnych pojemników przy Hali Targowej „Bloki” oraz pilotażowy program indywidualnej segregacji odpadów, w ramach którego mieszkańcy ważyli odpady, kilogramy przeliczane były na punkty, a punkty zamieniane na nagrody (projekt przeprowadzony na osiedlu „Płońska”). Wyróżnienia w tej samej kategorii otrzymały Gdynia, Iława i Bydgoszcz.

Wręczenia wyróżnień odbyły się podczas wczorajszego kongresu w Gdyni. Ciechanów reprezentowała zastępca prezydenta Iwona Kowalczuk.

Skip to content