Na ciechanowskim Kirkucie spotkali się uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej STO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ireny Sendlerowej w Ciechanowie oraz władze miasta Ciechanów: prezydent Krzysztof Kosiński i przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Leszczyński. Wspólnie oddali hołd ofiarom w rocznicę akcji likwidacyjnej getta i deportacji mieszkańców do obozów zagłady.

Pierwsze wzmianki o osiedlaniu się Żydów w Ciechanowie odnotowane zostały w XVI w. Gmina żydowska powstała w mieście w XVIII w. i służyła jako centrum dla wszystkich gmin żydowskich w okolicy. W XIX wieku wokół synagogi powstało osiedle mieszkalne, żydowska szkoła powszechna Talmud Tora, rozkwitał handel i rzemiosło. W 1939 roku przed wybuchem II wojny światowej, szacuje się, że w Ciechanowie mieszkało około 5 tys. Żydów, co stanowiło około 40% ludności. W czasie okupacji liczba ta wzrosła do 7 tys., ponieważ władze hitlerowskie dosiedliły Żydów z okolicznych miejscowości, tworząc getto. Od drugiego kwartału 1941 roku władze okupacyjne rozpoczęły akcję skupiania Żydów w 7 wytypowanych gettach na terenie rejencji: w Ciechanowie, Makowie Mazowieckim, Mławie, Nowym Mieście, Nowym Dworze Mazowieckim, Płońsku i Strzegowie. Pod koniec 1942 roku deportowali ich wprost do obozów śmierci. Transport Żydów ze Strzegowa i Mławy trafił do Treblinki, natomiast z pozostałych, w tym z Ciechanowa – do Oświęcimia.

– Dramatyczne losy Żydów to nieodłączna część historii naszego miasta, o której należy pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom. Naszym wspólnym obowiązkiem jest utrwalać historię z należnym szacunkiem i troską. Jest to integralny element oraz część wspólnych korzeni – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

W 2019 r. na ul. Warszawskiej zagospodarowana została, zrewitalizowana przy udziale środków unijnych, kamienica Pianki. Mieści się tam m.in. Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta oraz galeria artystyczna nawiązująca do historii miasta, budynku, jego pierwotnych właścicieli i kultury żydowskiej, jako elementu integralnie związanego z historią Ciechanowa, organizowane są także, warsztaty i spotkania edukacyjne, działa także Klubokawiarnia. Pierwszą wystawą zorganizowaną w Galerii Artystycznej, uruchamianej przy Klubokawiarni W18, była wystawa fotografii „Żydzi w burzliwej epoce 1914-1918″, przygotowana przez Stowarzyszenie Wspólnoty Żydowskiej z Meudon – francuskiego miasta partnerskiego Ciechanowa. 23 listopada w kamienicy odbędzie się spotkanie z posłem na Sejm RP Władysławem Teofilem Bartoszewskim, który wygłosi wykład na temat polsko-żydowskich relacji. O szczegółach będziemy informować w oddzielnym komunikacie.

6 listopada o godzinie 16:00 spod Zamku Książąt Mazowieckich wyruszy Marsz Pamięci w 77. Rocznicę Likwidacji Getta w Ciechanowie organizowany przez Społeczną Szkołę Podstawową STO im. Ireny Sendlerowej w Ciechanowie. Prezydent zachęca do wspólnego oddania hołdu męczennikom ciechanowskiego getta. Szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne tutaj:https://www.facebook.com/events/791439721300592/?active_tab=about.

Skip to content