Rozpoczęły się prace budowlane wewnątrz zabytkowego budynku, który przejdzie kompleksową modernizację oraz stanie się przestrzenią aktywności kulturalnej i naukowej. Roboty zaczynają się od oczyszczenia i odnowienia ścian, sufitów i posadzek. Miejska inwestycja powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.

Miasto na rewaloryzację pozyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej. Kamienicy z 1925 roku znajdującej się w centrum Ciechanowa, wpisanej do rejestru zabytków, zostaną nadane nowe funkcje użytkowe z przeznaczeniem na cele edukacyjne i kulturalne. W ramach prac modernizacyjnych wymieniona zostanie konstrukcja i pokrycie dachu, instalacje wewnętrzne, przyłącza oraz stolarka okienna i drzwiowa, przebudowane zostaną ściany wewnętrzne, odtworzona zabytkowa elewacja. Wykonana będzie izolacja termiczna i przeciwwodna, budynek zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wszystkie elementy zabytkowe czeka czyszczenie i konserwacja. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przewidziana jest likwidacja barier architektonicznych, montaż windy i urządzenia zwiększające dostępność obiektu. Informacje na tablicach będą również w języku Braille’a.

W kamienicy powstanie Klub Młodego Odkrywcy, w ramach którego odbywać się będą różnego rodzaju warsztaty i doświadczenia naukowe. Kamienica stanie się także siedzibą Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, która przybliżać będzie mieszkańcom i przyjezdnym historię Ciechanowa, będą organizowane wydarzenia, odczyty, spotkania. W zaplanowanej w budynku klubokawiarni i galerii artystycznej odbywać się będą wydarzenia artystyczne, społeczne, wystawy, spotkania, zajęcia dla ogółu oraz poszczególnych grup odbiorców. Aktywizacji seniorów służył będzie Klub Seniora. Stworzona zostanie dla nich oferta obejmująca działania prozdrowotne, usługi w zakresie aktywności ruchowej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej. Dodatkowo na poddaszu znajdą się pokoje gościnne wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności, np. dla przedstawicieli miast partnerskich, występujących artystów, organizatorów imprez, spotkań i wystaw.

Opuszczona przez lata kamienica niebawem będzie tętniła życiem. Stanie się punktem spotkań, edukacji, nauki oraz miejscem otwartym i przyjaznym dla wszystkich, którzy będą chcieli miło, ciekawie i pożytecznie spędzić czas. Jestem przekonany, że nowe miejsce na kulturalnej mapie Ciechanowa, jakim będzie kamienica przy Warszawskiej 18 w zdecydowany sposób zwiększy atrakcyjność centrum miasta – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Kamienica jest jednym z nielicznych zachowanych obiektów architektury miejskiej o konstrukcji z tradycyjnej z cegły. Dwupiętrowy budynek z użytkowym poddaszem przed II wojną światową należał do żydowskiej rodziny. Kamienica posiada dobudowany w 1960 roku aneks, gdzie mieściła się piekarnia. Budynek pełnił funkcje mieszkalno-usługowe, nigdy nie podlegał pracom remontowym, od kilku lat jest wyłączony z użytkowania.

Na projekt obejmujący rewaloryzację kamienicy oraz rewitalizację wieży ciśnień miasto pozyskało w sumie 6 336 764,18 zł unijnego dofinansowania.

Skip to content