otwarcie_nowego_dworca_pkp

Już działa nowy dworzec kolejowy w Ciechanowie. Obiekt w którym zastosowano ekologiczne i energooszczędne rozwiązania powstał w ramach projektu „Innowacyjne Dworce Systemowe”. To czwarty i największy tego typu dworzec wybudowany przez PKP S.A. W konferencji zorganizowanej przez spółkę dziś, 15 grudnia, wziął udział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński i dyrektor Departamentu Inwestycji w PKP S.A. Bartosz Szubski.

PKP podkreśla, że nowy dworzec jest funkcjonalny i nowoczesny. Pasażerom została udostępniona ogrzewana poczekalnia z całodobowymi kasami, do dyspozycji jest pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem. Pod dworcem znajduje się biletomat, dworzec wyposażony jest w nowoczesny system informacji pasażerskiej. Dworzec dostosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zastosowano szereg rozwiązań ekologicznych. Zamontowano gruntową pompę ciepła, ogniwa fotowoltaiczne na dachu. Te służą do zasilania oświetlenia zewnętrznego. Całe oświetlenie jest energooszczędne (LED), światła włączają się np., gdy na peron wjeżdża pociąg. Podróżni mogą korzystać z kiosku, obok dworca znajduje się bankomat, paczkomat oraz stojaki na rowery. Obiekt objęty jest ochroną i monitoringiem.
– Efekt jest naprawdę zadowalający. To czwarty obiekt zamykający serię pilotażową. Mamy nadzieję, że spełni państwa oczekiwania. Będziemy oczekiwać na informacje od państwa, co jeszcze możemy zrobić – mówił na konferencji dyrektor Departamentu Inwestycji w PKP S.A. Bartosz Szubski.
– W imieniu mieszkańców chciałbym podziękować PKP. Ta inwestycja to pierwszy krok w kierunku zagospodarowania osiedla Bloki. W naszych zamierzeniach jest stworzenie 200 miejsc parkingowych w pobliżu, budowa hali targowej i stworzenie koncepcji zagospodarowania otaczającego terenu oraz centrum przesiadkowego. W ciągu 3-4 lat miejsce to zmieni oblicze. Widać, że przy dobrej współpracy można wiele zrobić, terminy były dotrzymane. Już możemy korzystać z nowego dworca, teraz mamy również super szybki pociąg Pendolino, który przybliża nasze miasto do aglomeracji – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
Inwestycja kosztowała około 4,2 mln zł. Koszt został pokryty ze środków z budżetu państwa i środków własnych PKP S.A. Dworzec w Ciechanowie to ostatni udostępniony w tym roku innowacyjny dworzec systemowy. Wcześniej spółka PKP oddała do użytku również obiekty na stacjach: Nasielsk, Strzelce Krajeńskie Wschód i Mława.

Skip to content